avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate udreacris

Activitate udreacris

Răspuns la discuția aplicarea codurilor?
Întrebam despre taxa de timbru.Se plateste după Legea 146/1997 din anul 2012 sau după OUG 80/2013 ???
Am un proces din 2012.Judecarea se va face după codul vechi.Plata taxei de timbru pentru recurs se face după OUG 80/2013 sau după prevederile din 2012 ? mulțumesc
Nu stiu cit sa platesc pentru taxa de timbru pentru recurs .Pot astpta sa mi se comunice de la judecătorie suma de platit pentru taxă sau se anuleaza imediat cererea de recurs?
Actiunea a fost formulata in noiembrie 2012.Inteleg ca recursul poate fi formulat de catre mine personal ,chiar daca nu am pregatire juridica.multumesc
Buna ziua ,Am un proces la care s-a dat hotarîre cu recurs.Trebuie sa pun OBLIGATORIU avocat sau pot face eu singur cererea de recurs ?multumesc
Răspuns la discuția Cine si cum plateste ?
Va rog sa-mi spuneti daca ar trebui sa fac recurs ,pt. a solicita ca banii incasati de executor si care nu au fost admiși de instantă acum 4 ani sa ii platesca executorul sau nu.
Ce responsabilitati are un B.E.J. intr-un proces de intoarcerea executarii care are ca motiv nerespectarea Sentintei civile privitoare la procesul verbal intocmit de BEJ ,pentru pozitia onorariu executor , in dosarul de executare.
Concret ,am platit X lei executorului si am primit o chitanta pe care scrie " onorariu ex. dosar nr..." .
In pv de cheltuieli al dosarului de executare,BEJ a scris - X lei onorariu executor
- Y lei anorariu procentual executor
In Sentinta civila data in procesul de contestatie la executare s-a hotarit anularea sumei X ,deoarece suma Y este onorariu maxim legal corespunzator creantei de executat.
BEJ a incasat insa de la debitor si suma X si suma Y.Mie mi-a dat suma X alaturi de creanta.Am considerat ca mi-a dat suma pe care eu i-am dat-o personal ,pe chitanta ,si pe care Instanta nu a aprobat-o.
Dupa aproape 3 ani debitoarea a intentat in 2013 Intoarcerea executarii ,pt. inapoierea sumei X.Intoarcerea executarii a fost admisa ,dar BEJ lui i s-a admis exceptia lipsei calitatii procesuale pasive
Deci BEJ a incasat de 2 ori suma X ,de la mine ,pe chitanta ,si de la debitor ; suma X ,prin sentinta ,nu a fost admisa de instanta.
Cum si cine ,eu sau Bej.,inapoaza suma X debitorului ? Va multumesc pentru lamuriri .
multumesc,depun la dosar o fila cu titlul Precizare adresata Domnule Presedinte ?
Dupa ce am depus Plingerea contra unui proces verbal de contraventie am mai gasit un text de Lege favorabil.Pot adauga la dosar pina la primul termen o fila ca anexa la Plingere cu textul Legii sau e prea tirziu ?Intimatului inca nu i s-a trimis cerere de Intimpinare.Multumesc
”Prin alineatul 3 al art 701, asa cum a fost modificat prin Legea nr. 76/2012, se stabileste ca, dupa inceperea executarii silite, cei interesati sau vatamati pot cere, pe calea contestatiei la executare, si anularea incheierii prin care s-a admis cererea de incuviintare a executarii silite, daca a fost data fara indeplinirea conditiilor legale.” Daca exista deja un proces de Plingere contraventionala deschis anterior incheierii prin care s-a admis cererea de incuviintare a executarii silite pentru acelas proces-verbal de contraventie invocat in executarea silita acest lucru constituie un motiv intemeiat ca incheierea a fost data fara indeplinirea conditiilor legale ? Va multumesc