avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate cristiangaldau

Activitate cristiangaldau

Buna ziua,
As vrea sa stiu ce trebuie facut pentru ca sa pot lucra legal in Germania, ca si subcontractor, prin intermediul unei firme din Romania.
Va multumesc!
Multumesc pentru indrumari. Foarte util raspunsul.:thumbup:
Va multumesc pentru raspuns.
Va rog daca puteti sa aprofundati putin ce inseamna antecontract de vanzare cumparare Problema este ca inainte de a ne muta trebuie sa investim ceva bani in spatiu. Cum putem face sa platim vanzatorului suma pe care o cere pentru acel spatiu, sa mai investim ceva in el si sa nu avem emotii ca pana la urma nu ramanem si fara bani si fara spatiu. Cunoastem vanzatorul si ii acordam tot respectul, dar totusi vrem sa fie totul in regula, ca sa nu avem surprize neplacute.
Buna ziua,

Sunt in negocieri pentru cumpararea unui spatiu comercial care nu este intabulat. Mai exact este vorba despre o cladire care a apartinut cooperativei de consum, si care momentan este impartita de 3 proprietari. O parte apartine inca cooperativei, o parte unei firme, iar cealalta unei persoane fizice. Sunt interesat de cumpararea partii apartinand persoanei fizice. Aceasta persoana a cumparat spatiul de la cooperativa fara sa fie facuta dezmembrare si intabulare, pe baza unui contract de vanzare cumparare, care nu este legalizat de notar. Am discutat cu administratorul firmei care detine o parte din imobil si zice ca a demarat procedurile pentru dezmembrare si intabulare dar ca va dura ceva timp.
Va rog sa-mi spuneti daca exista o modalitate prin care sa pot intra in posesia spatiului care ma intereseaza inainte de finalizarea intabularii. Motivul este ca as vrea sa incep sa-l amenajez ca sa pot sa-mi mut activiatea pe care o desfasor momentan intr-un alt spatiu inchiriat.
Răspuns la discuția ordine de deplasare
Buna ziua,

Sunt asociat unic si administrator la un SRL, este obligatoriu sa completez acest document? Ma refer la deplasarile de scurta durata, cateva ore, o zi. Am societatea la tara si efectuez deplasari la oras pentru marfa, banci, administrative etc.Si pentru asta trebuie sa completez acest document si sa-l dau la semnat unde merg( furnizori, banci, finante etc.)?
Ma tenteaza inființarea unei ÎI in domeniul agricol. Ințeleg ca se poate alege un singur cod CAEN pentru activitate. Dacă vreau sa fac cate putin din mai multe : cresterea animalelor, legumicultura, cresterea pasarilor etc. ce pot sa fac? Codul CAEN 0150 zice : Activitati in ferme mixte (cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor).
Daca aleg acest cod pot sa vand si legume si lapte?

Va multumesc.