avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate djpasional

Activitate djpasional

Buna seara am un prieten ce a lucrat ca barman la Cafe Bar si binenteles ca in interiorul barului existau si jocuri de noroc.El era angajatul barului dar nu si a jocurilor de noroc,deci deservea si jocurile de noroc din incinta barului.A venit un control de la Politia economica si amendat firma de jocuri cu amenda contravetionala.A fost chemat la sediul Politiei judetene pentru a da o declaratie la cele intamplate.Binenteles amicul meu George pus fiind sub presiune de catre angajatorul sau de la bar care era mana in mana cu patronul jocurilor de noroc,a fost amenintat,ca daca da o declaratie si ei iau amenda vai de mama lui.GEORGE sa prezentat la politie a dat o declaratie sub presiune declarand ca nu a deservit jocurile de noroc si ca nu a avut treaba cu jocurile decat cu barul.Toate bune si frumoase dar domnul GEORGE este chemat ca martor,obiectul dosarului plangere contraventionala,materia:civil.Vreau sa il sfatuiti cat mai bine pe amicul meu GEORGE care e acum pus sub ciocan si nicovala.Daca declara contrariul e marturie mincinoasa,daca isi sustine declaratia pot fi dovezi impotriva lui???La dosar nu are cum sa vada daca declaratia sa e subiectiva,sau daca se bazeaza pe ea politia???As vrea sa il ajutati daca puteti.....Ce sa faca???????Cum e mai bine pentru el?Daca nu se prezinta e pasibil de amenda???ce sa faca?Va multumesc.Astept raspuns cu nerabdare...
De vreo cateva luni nu-mi mai primesc salarul de la angajator,ce este de facut in acest caz?mentionez ca angajatorul este din bucuresti,ia firma in iasi
Acum o luna de zile mi-am dat demisia fortat de catre angajator.Mi-am dat demisia dar in ea nu am scris nimic de preaviz de 15 zile asa cum prevede in contractul de munca.Pur si simplu angajatorul m-a asteptat dimineata la munca si fara sa-mi mentioneze ceva de preaviz a zis ca nu mai are nevoie de serviciile mele.Am fost la un functionar public de la ITM unde am fost indrumat sa cer de la angajator un REVISAL raport per salariat si o adeverinta unde in aceste documente specifica functia,perioada,salariul,si date despre incheiere,modificare si incetare contract.Problema e ca nu mi-am primit banii pentru preavizul de 15 zile,conform contractului.Incetarea contractului apare pe data de 4.04.2013 iar eu mi-am dat demisia pe data de 1.04.2013,de preaviz nici nu sa mai tinut cont.Ce ma sfatuiti sa fac?