avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate iancuionel

Activitate iancuionel

Buna ziua,

Sunt doctor la un spital din Brasov si as dori sa stiu daca pot efectua garzi in timpul concediului de odihna, la acelasi spital, tinand cont de faptul ca pentru efectuarea garzilor in afara normei de baza exista un alt contract decat cel pentru functia de baza.
Multumesc
Buna seara,
As dori sa stiu, daca semnez un contract individual de munca cu timp partial cu un numar de ore sa zicem 80, daca nu efectuez acest numar de ore diferenta dintre cele 80 si cele lucrate efectiv trebuie justificate intr-un anumit fel pe foaia de pontaj(ex. concediu de odihna, medical, invoiri). Daca de exemplu intr-o luna depasesc numarul de 80 de ore angajatorul este obligat sa imi incheie un alt contract individual de munca cu timp partial pentru plata orelor "suplimentare" efectuate deoarece codul muncii art 105 lit c) precizeaza interdictia efectuarii orelor suplimentare.

Va multumesc.
Va multumesc
Va multumesc.
Incetarea contractului de administrare cu acordul partilor conform carui articol din codul muncii...
Buna seara,

Sunt director medical la un spital si as dori din motive personale sa imi dau demisia la zi. Este posibil acest lucru, mentionez ca in contractul de administrare termenul de preaviz este de 45 de zile lucratoare.

Va multumesc
Buna seara,

Cum as putea amana dezbaterea procedurii succesorale, mentionez faptul ca nu am fost citat oficial, la fel ca si fratele meu. Fratele meu a fost citat printr-o scrisoare simpla fara recomandare de primire. tin sa mentionez eu nu locuiesc in localitatea in care se dezbate succesiunea. Daca trimit prin posta cu confirmare de primire o declaratie notariala de acceptare a mostenirii nu a succesiunii mai pot fi prezumat renuntator la mostenire? in acest caz se amana dezbaterea procedurii succesorale.

Va multumesc.
Cu stima
Discuție Concediu studii
Buna ziua,

As dori sa stiu cum este reglementat concediul de studii, daca angajatorul este obligat sa il acorde angajatilor si ce conditii trebuie sa indeplineasca angajatul ca sa i se acorde acest tip de concediu. In cazul meu in perioada in care doresc sa imi iau concediu de odihna nu mi se acorda.

Va multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista o limita de ridicare a greutatilor la locul de munca.

Va multumesc.
Buna seara,

Am aflat ca se poate recupera un procent din suma de pe un bon fiscal pentru persoanele fizice ati putea sa-mi confirmati ca exista o lege sau un cadru legislativ care sa reglementeze acest lucru? Daca da, ati putea sa-mi oferiti numarul si anul acestei legi.

Va multumesc.
nu, dar ar putea sa zica ca nu mi-am indeplinit sarcinile de serviciu si astfel s-a creat un prejudiciu