avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate lungan_ro_1961

Activitate lungan_ro_1961

Bună ziua!! Ma intereseaza cat la % se poate oprire pe salariul minim pe economie daca eu am de platit 2 pensii alimentare în valoare totală de 395 lei, o rată pentru evaluare psihologică la divorț, există o hotărâre judecătorească prin care sunt obligat să achit lunar 197 lei (valoarea totală de achitat este de 3850 lei) , o poprire pe salariul pentru cheltuieli de judecata in valoare de 189 lei
Buna ziua!
Am divortat iar acum urmeaza partea cea mai grea,partajul. am o serie de intrebari la care sper sa primesc un raspuns cat de cat multumitor.Am sa va spun poveste , ne-am casatorit , initial am stat cu chirie iar dupa un an ne-am hotarat sa ne facem o casa.am facut demersurile pentru a lua bani de la bancaiar in 2006 am primit banii mult asteptati.pentru a construi casa a trebuit sa cumparam terenul si nu aveam bani si ca urmare socrii ne-au dat banii necesari.am inceput constructia cu credit ipotecar pe numele sotiei in valoare de 13000 euro,,este mai tanara cu 10 ani si s-a putut incadra la valoarea asta si datorita faptului ca avea salariul minim mai mare decat mine si un credit de nevoi personale pe numele meu in valoare de aproape 6000 euro..ca sa terminam casa au contribuit fratele meu si parintii mei cu bani dar fiind de buna credinta ajutorul a venit cu bani dati in mana nu prin banca cum a procedat fosta sotie. Banii pe care i-am primit de la socrii au venit prin transfer bancar deoarece socrii locuiau in Iasi iar noi in Constanta.Contributia mea la constructia casei in valoare mai mica dar am contribuit efectiv la constructia casei prin munca.
Doresc sa stiu care sunt sansele ca acest partaj sa fie echitabil tinand cont de contributiile amandurora precum si de ajutorul dat de familie pentru ca fosta sotie nu vrea sa impartim 50-50 %,doreste sa impartim 75% ea si eu 25% in fata unui notar public altfel ininteaza actiunea de partaj
-
minorul a fost audiat inainte de temenul la care urma sa se stabileasca domiciliul iar acesta a declarat in urma intrebarilor puse ca este tratat bine si la mama si la tata in ideea ca poate nu mai are loc despartirea noastra cu toate ca la mama este certat si chiar batut,din aceasta cauza i-am facut plangere penala pentru loviri si alte violente impotriva minorului
sunt in divort,copilul probabil ca o sa-i fie incredintat mamei,avem custodia comuna dar copilul minor (8 ani,baiat) doreste sa locuiasca cu mine.cum pot proceda legal sa pot lua baiatul sa locuiasca cu mine si de la ce varsta
ce inseamna,care sunt costurile si cam cat dureaza pana la pronuntare
Răspuns la discuția partaj
sa inteleg ca daca vrea apartamentul trebuie sa-mi plateasca jumatate din c/v casei, nu a apartamentului pe care l-am cumparat cu 41 500 euro,casa care s-a vandut cu 64000 de euro din care s-a platit ipoteca de 10.000 euro, plus jumatate din cat am platit din creditul de nevoi personale(valoarea lui initiala a fost de 190.000.000 la cursul din 2006 )acest credit fiind refinantat de doua ori plus cat ar mai fi de plata la creditul de nevoi personale ? iar in situatia in care renunta la apartament ce se intampla, se imparte numai valoarea apartamentului plus jumatate din credit?
Răspuns la discuția partaj
casa pe care am construit-o am vandut-o si am cumparat din acei bani un apartament intr-o alta localitate si totodata a fost achitat si creditul ipotecar de 10000 de euro care era pe numele sotiei iar eu am ramas sa platesc in continuare creditul de nevoi personale in valoare de 4000 de euro
Discuție partaj
in anul 2004 ne-am casatorit iar in anul 2006 am primit de la socrii o suma de bani ,transfer facut prin banca ,in contul sotiei, suma de bani cu care am venit ca avans pentru cumpararea unui teren,iar pentru restul sumei necesare am facut un credit.ulterior am facut inca 2 credite unul fiind ipotecar pe numele sotiei si unul de nevoi personale pe numele meu , credite cu care am inceput constructia unei case.pana in 2015 cand am vandut casa am contribuit amandoi cu salariile pentru a finisa casa si am fost ajutati si de catre familii cu anumite sume de bani sau materiale .acum suntem in divort iar sotia ma ameninta ca o sa imi ia casa pentru ca ea si familia ei au contribuit la constructia casei .ce sanse sunt ca ceea ce spune ea sa fie adevarat.
Răspuns la discuția injurii scrise in casa liftului
in primul rand trebuie sa stiti cine este inculpatul ca sa puteti face plangere la politie iar la felul in care se misca politia slabe sanse sa se rezolve
nu am cu cine sa ma inteleg deoarece aceasta nu vrea ca eu sa fiu singur cu baiatul spunand ca eu ii bag in cap tot felul de prostii ceea ce nu este adevarat.