avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate AdelinaAde

Activitate AdelinaAde

Răspuns la discuția Minor
Va mltumesc
Răspuns la discuția Minor
pana acum 2 luni cand mama a plecat cu copilul si nu s-a mai intors , au stat impreuna la dom unde era si tatal
Discuție Minor
Buna seara , am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati va rog.
O ruda se confrunta cu o pb , este necasatorit , copilul este la mama lui in alt oras nu la multi km distanta; nu ii da voie sa vada copilul, sa il auda nimic.
Minorul este pe numele tatalui , cu domicilul unde il are tatal.
Daca se duce si ia copilul de la mama ce riscuri sunt ?

multumesc
Răspuns la discuția Divort cu minor
Nu am idee cand se va intoarce ; pot fii 6 luni sau chiar un an ;
Buna ziua ,

Am o nelamurire si nu stiu cum sa rezolv ... Eu si sotul vrem sa divortam , avem un copil minor de 2 ani si 4 luni ; Am inteles ca pt punerea in rol a divortului sunt legale 30 de zile calendaristice pentru a se oficializa . El pleaca din tara si nu stiu cand va mai venii.
Exista o cale sa se rezolve , o procura orice ?

In alta ordine de idei , ce inseamna instanta ? Care sunt pasii de urmat si in ce consta ( timp , criterii ) in functie de caz . :O:O:O
Cu cine ar trebui sa fac contract pentru a avea continuitate in munca ? Pe ce per de timp se fac ?
Deci asta inseamna ca desii eu imi dau demisia la inceputul lunii septembrie si Doamne ajuta imi gasesc pana la sf lunii nu voi avea continuitate ?
Buna ziua ,

Am o mica problema si as vrea sa stiu daca exista vreo solutie ca fratele meu sa isi poata recupera fiica .

Copila are 2 ani , este trecuta pe numele lui insa el nefiind cununat cu mama fetei aceasta i-a luat fata si a plecat .
Nu il lasa sa o vada iar el vrea sa o recupereze.

Care sunt procedurile ? se poate si o alta varianta decat instanta ?
Multumesc
Buna ziua ,
Cate zile din luna ar trebui sa lucrez ca sa nu am intrerupere in contractul de munca ? La locul de munca unde activez lucrurile s-au complicat , si as vrea ca acum pe 4.09.2015 sa imi dau demisia .
Stiu si ca va dura putin pana pana imi voi gasi din nou job si din cauza asta intreb ..
Va multumesc anticipat
Va multumesc mult