avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate greere

Activitate greere

Răspuns la discuția CERTIFICAT DE MOSTENITOR
Nimeni nu contesta dar nu jumatate din tot mai ales ca taicasu a renuntat la un sfert banui dupa taxa facuta dupa bunica.Iar noi cei doi frati sa luam jumtatea cealalta mai ales ca a fost intretinut de mine si ingropat tot de mine.Iar cit a trait toate impozitele au fost platite de mine pentru ca verisora nici nu ii dadea buna ziua cum se zice.Si mi-se pare normal sa fim si noi de fata cand s-a facut impartirea asta de un notar care mai are "bube"
Am o nelamurire pentru o "mostenire".Bunica a murit acum multi ani si dupa ea s-a facut taxa de sucesiune la care fiul cel mare a renuntat la partea sa.Dupa moartea bunicului nu s-a mai facut taxa de sucesiune.Intre timp au murit si fiul cel mare care renuntase si fiul cel mic.Fiul cel mare are o fata si fiul cel mic o fata si pe mine.Fiul cel mare a fost ingropat de mine sunt "n" martori dar intre timp verisoara noastra a deschis taxa de sucesiune dupa taicasu si are certificat de mostenitor pe jumatate din bunurile imobile.Ce ar trebui sa facem si cui sa ne adresam cu aceasta problema?Cat de legala este treaba aceasta mai ales ca la comuna a platit si impozit iar cei de acolo l-au luat fara nici o retinere desi se stia de situatie.
Am pierdut certificatul de imatriculare la o motoreta care nu mai mege de ani buni si vreau sa o radiez.Cum procedez ?