avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate ioan88

Activitate ioan88

Răspuns la discuția Radiere autoturism dupa vanzare
Am inteles insa chiar acum am intrat pe site-ul ANAF si ei imi solicita cartea de identitate a autoturismului in original, ori eu nu mai am nici un act de la masina decat niste copii dupa certificatul de inmatriculare si carte de identitate.
Buna ziua! Am si eu problema pe care nu reusesc sa o duc la capat. In urma cu un an de zile am vandut un autoturism prin incheierea unui contract de vanzare-cumparare si factura fiscala intrucat masina imi era inscrisa pe firma iar cel catre care s-a vandut era tot firma, problema este ca firma la care am vandut-o la randul ei a vandut din nou masina catre o alta persoana, iar de mai multe luni de zile incerc sa aflu cine este cumparatorul final insa cel la care am vandut eu masina imi spune ca nu mai are date de contact ale persoanei catre care a vandut-o el. Eu in continuare pltesc impozit dupa masina respectiva si din fericire inca nu am primit amenzi, dar cine stie in viitor. In aceasta situatie in care eu nu am decat un contract de vanzare-cumparare si factura cu care am vandut masina, ce pot sa fac eu ca sa ma scot din evidenta de la primarie si de la politie? Exista vreo cale legala prin care sa fac acest lucru? Va multumesc anticipat!
Buna seara! In urma cu o saptamana mi-am trimis telefonul mobil in service pe motivul ca la scurt timp dupa introducerea unui card de memorie in slot-ul de card telefonul se restarta la accesarea cardului si dupa un timp cardul se defecta fara a mai putea fi formatat nici macar in computer! Telefonul a fost cumparat in luna octombrie 2012 deci este inca in garantie asa ca m-am prezentat cu el in magazinul de unde l-am cumparat pentru a fi trimis in service. Problema este ca intr-o zi telefonul mi-a cazut din buzunar si ecranul de protectie al acestuia s-a spart insa fara a fi afectata functia display-ului sau o alta functie a acestuia, dar problema cu cardul a survenit inainte de a-mi sparge display-ul. Se poate ca service-ul sa-mi anuleze garantia pe motiv ca display-ul este spart desi nu exista nici o legatura intre cele doua probleme? mi se pare abuziva decizia celor din service de a anula o garantie pe acest motiv, sunt perfect de acord ca nu pot sa-mi inlocuiasca display-ul pe garantie dar totusi problema cu cardul este total alta! apreciez un sfat din partea dumneavoastra, multumesc.