avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate ANDAILIESCU

Activitate ANDAILIESCU

Daca este posibil sa mi se spuna , cat costa inchiderea unei Intreprinderi Individuale?...cu tot ce presupune .... Multumesc !
Multumesc ! Vreau sa ma asigur ca , din dorinta de a face un bine altuia /sa nu ma afecteze in vre-un fel pe mine ! Multumesc !
SUNT SALARIAT LA UN SRL Pot fi administrator la un alt SRL fara a-mi pierde locul de munca actual? Multumesc !
Răspuns la discuția angajat
Multumesc ! Stiu ca ,unicul asociat , poate fi si salariat in acel srl. Tinand cont de faptul ca sunt salariat la un alt srl,cate ore , ar fi indicat sa fiu pontata , la SRL-UL UNDE SUNT UNIC ASOCIAT ! MULTUMESC !
Discuție angajat
Va rog ,sa-mi raspundeti , daca o persoana fizica e angajat la un SRL, POATE FI UNIC ASOCIAT LA UN ALT S R L ? Multumesc !
Răspuns la discuția Aberatii la APAPROD....
Multumesc pentru raspuns !( insa.....) Sa fiu EXPLICITA ! Soacra mea, a avut din 1992 un contract cu Societatea de apa ,de la acea vreme.Intre timp , multe s-au schimbat si binenteles au aparut alte si alte Societati care au preluat consumatorii.Pe vremea aceea , nu se platea apa pluviala.Firma care acum distribuie aceste servicii, au uzat de unele date din trecut si anume , suprafata totala a casei , plus curtea.....au bagat-o la suprafata betonata , deci a tot platit ,, apa pluviala''. Ieri am mers sa vad care-i problema , ca pe factura de luna trecuta i-au trecut apa-5m3, canal 5 m3, si apa pluviala 70 m3 ( aproc 120 lei )....Aici apare intrebarea ! Oare, poate recupera ,banii platiti aiurea pe apa pluviala, incasata ilegal?
Daca o persoana fizica , nu a avut contract cu o societate de furnizarea apei,canal, si i s-a facturat 68 m3, APA METEORICA INTR-O LUNA, poate recupera cei 123 lei platiti aiurea pe apa de ploaie?
Discuție Radiere
In urma unei hotarari judecatoresti irevocabila din sept 2012,autoturismul apartine altei persoane. Aceasta nu si-a trecut masina pe numele sau nici nu a inmatriculat-o, desi o foloseste in alt judet. Amenzile de rovinieta imi vin mie . Ce pot face in aceasta situatie? Pot radia autoturismul? Ce ma sfatuiti ? Multumesc !
Exista un temei legal pentru stoparea penalitatilor unui impozit la PRIMARIE, pentru un autoturism care a fost in litigiu , in proces timp de 5 ani, bunul apartinand in prezent altei persoane , pe raza altei primarii? ( suma datorata fiind in prezent de cca 40000 lei, si majorarile anuale sunt imense , imposibil de acoperit ) Multumesc !
Exista o perioada determinata , in care partea din procesul de partaj trebuie sa se prezinte sa-si ridice bunurile cuvenite ?CAND POATE PIERDE ACEST DREPT ?