avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate Andr33agav

Activitate Andr33agav

Multumesc pentru raspunsul dvs.! Ce alta infractiune ar putea fi retinuta avand in vedere cele expuse mai sus?
Buna seara! Va supun atentiei o speta la care am cateva intrebari:
In urma cu ceva timp, P il contacteaza pe Z sa il sfatuiasca in privinta unor clauze contractuale, Z avand studii juridice. P a rugat pe Z sa vorbeasca el cu cealalta parte contractanta, X, pentru ca ar sti mai bine cum sa puna problema din punct de vedere juridic. Z accepta dar (din prostie), se recomanda telefonic si pe e-mail ca fiind avocatul lui P dand si un alt nume (altfel nu a stiut cum si-ar fi putut justifica interventia). Aici intervine problema, in sensul ca o terta persoana, T, afland asta, face o sesizare la politie impotriva lui Z pentru uzurpare de calitati oficiale.
Cum vedeti situatia? Cum se poate proba infractiunea? Actiunea nu a avut nicio urmare, in sensul ca acel contract nu s-a perfectat, indepedent de interventia lui Z.
Multumesc pentru raspuns, dle Cornel Vasile. Ideea este ca daca s-ar urmari firul provenientei banilor, s-ar vedea ca nu titularul contului realizeaza acel venit. In plus banii intra intr-un alt cont decat cel in care intra indemnizatia de cc dar nu cred ca are relevanta. Cred ca s-ar putea dovedi usor faptul ca cel care realizeaza venitul este altul decat titularul contului bancar. Din anumite motive intemeiate s-a ales varianta de a incasa astfel venitul. Din pacate ma astept la orice din partea statului si de asemenea ma astept sa gaseasca probleme si incurcaturi acolo unde lucrurile sunt destul de simple.
Buna seara!
Va rog sa ma ajuti sa ma lamuresc intr-o situatie care ma framanta.
Din cate stiu, legislatia actuala nu permite parintelui aflat in concediu de crestere a copilului sa obtina venituri, decat in anumite situatii pe care nu are rost sa le insir acum, atat timp cat primeste indemnizatie.
Speta este urmatoarea: concubinul a incheiat un contract de colaborare cu o firma ce presteaza servicii de car sharing iar plata pe care o incaseaza periodic intra in contul concubinei care se afla in ccc.
Imi puteti spune, va rog, daca in cazul unui control al institutiilor abilitate parintele aflat in ccc ar putea avea probleme aparand ca incaseaza in contul bancar un alt venit decat cel al indemnizatiei?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Se doreste infiintarea unei asociatii de aviatie.

Care este forma cea mai buna si cea mai transparenta?
Prin aceasta asociatie se doreste instruirea tinerilor pentru a deveni piloti, se vor organiza activitati de zbor pentru pilotii sportivi, se vor presta servicii de transport in domeniul sanitar si turistic, etc.
Aceasta asociatie este mai bine sa o infiintam pe legea educatiei fizice si sportului nr. 69/2000 -ca si asociatie sportiva sau pe legea nr. 26/2000 privind asociatiile si fundatiile - ca ONG?
Asociatia sportiva poate fi infiintata si pe legea nr. 26/2000 privind asociatiile si fundatiile?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Consilierea juridica - parteneri
Multumesc frumos pentru raspuns! O zi buna!
Buna ziua,

Doresc sa infiintez o societate comerciala cu obiect principal de activitate, cod caen 7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management.
Printre obiectele secundare de activitate pot desfasura si activitati juridice (cod caen 6910) printr-un parteneriat cu un avocat? Daca se poate face acest lucru, exista o procedura diferita fata de cea normala de infiintare a unei societati comerciale?

Multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspuns!
O zi frumoasa!
Buna ziua,

Pot fi trecute pe ordinea de zi a Hotararii AGA, trei puncte:
- reluare activitate SRL,
- schimbare denumire,
- schimbare obiect de activitate,
cu scopul de a fi inregistrate la Registrul Comertului si trecute pe aceeasi cerere constituind un singur dosar?

Ce pasi trebuiesc urmati?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am intampinat si eu o astfel de problema, am primit acasa o amenda pentru rovinieta neplatita desi acel autoturism a fost vandut si neinmatriculat de catre cumparator. Am facut adresa la politie si mi-au transmis sa fac o cerere prin care solicit radierea autoturismului de pe numele meu, impreuna cu o copie de pe certificatul de radiere fiscala eliberat de DITL, taxa de furnizare informatii si alte copii pe care le solicita ei.