avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate vostinarcornel

Activitate vostinarcornel

buna seara.Ma numesc Cornel ,sunt din Arad.As avea nevoie de ajutorul dvs. in legatura cu un accident soldat cu deces.,v-am contactat din partea familiei suferinde. Eu sunt cumnatul.PS.Evenimentul s-a produs in 13-02-2012.Am primit raportul de expertiza tehnica judiciara auto. Cauza accidentului -se precizeaza ca principala cauza a accidentului este traversarea carosabilului prin loc nemarcat fara o asigurare prealabila in contextul in care conditiile meteo erau nefavorabile.Traficul intens pe ambele sensuri. Principalul factor favorizant a fost aderenta redusa la nivelul carosabilului,zapada batatorita,iar acest lucru a redus posibilitatea de evitare a conducatorului auto pt. efectuarea manevrei de franare la intensitate maxima,pt. a-si pastra controlul traiectoriei autotrenului.Din declaratia soferului reiese ca a observat in mijlocul soselei cca 20 m distanta,o femeie traversand in fuga dupa ce a claxonat-o,a ezitat ,s-a oprit din nou si a continuat fuga in traversare.Actiunea soferului a fost o usoara franare ce a rezultat o deplasare de franare de la locul impactului cu victima acrosind-o cu partea fata dreapta a tirului,pe o distanta de 36 m.Din expertize reiese ca masina circula cu 38-39km/ora,iar in momentul impactului avea valoarea de 35km/ora. Art.123-conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30km/ora,in localitati si/sau 50km/ora in afara localitatii. f)cand partea carosabila este acoperita cu polei,gheata,zapada batatorita sau piatra cubica umeda. Concluzia expertului: In situatia data ,singura varianta certa de evitare a accidentului de catre conducatorul autotrenului pana la locul impactului ,daca se deplasa cu o viteza mai mica decat 27km/ora. Spuneti-ne va rog, ce pasi ar urma sa parcurgem si daca familia ar fi indreptatita la despagubiri,in urma tragediei tinerei de 25 de ani.
Cu stima si mult respect. ASTEPTAM RASPUNS DE LA DUMNEAVOASTRA.