avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Activitate dovleacmihaela

Activitate dovleacmihaela

Răspuns la discuția Anulare hotarare de expedient
domnule avocat , in acel proces prin cererea reconventionala a fost cerut pasivul in discutie , dar noi partile nu l-am mai impartit pt ca asa ne-am inteles sa impartim conform tranzactiei doar activul , eu renuntand la cota de un sfert apartament , un sfert masina in schimbul a 4000 lei si 3pe8 din 250 mp teren . deci in baza acestor intelegeri am impartit doar activul , iar in tranzactie am scris NU MAI AVEM NICI UN FEL DE PRETENTII , DORIND ASTFEL STINGEREA LITIGIULUI DIN DOSARUL XXXX (in dosar aflandu-se acel pasiv ).
Răspuns la discuția Anulare hotarare de expedient
nu , nu am scris in tranzactie ca stingem pretentiile si din cererea reconventionala , din contra asa cum am scris mai sus am scris DORIM SA STINGEM LITIGIUL DIN DOSARUL XXXX . Asta nu inseamna ca s-a stins intreg litigiul , respectiv dosarul xxxx ?
Răspuns la discuția Anulare hotarare de expedient
Buna ziua domnule avocat , sant intro-o mica parte de acord cu dumneavoastra . dar cand inserezi in tranzactia sintagma - ca nu mai avem alte pretentii , dorind stingerea litigiului din dosarul xxx - dumneavoastra ca simplu cetatean nu ati intelege ca s-au stins toate pretentiile din dosar , chiar si cele din reconventionala acelui dosar ? Chiar nu se mai poate faca nimic intr-o astfel de situatie cand omul de rand este dus in eroare de efectele acelei sintagme ?
Buna ziua . In urma cu doi ani am stins un litigiu -succesiune prin semnarea unei tranzactii in fata instantei . In josul tranzactiei am inserat frazele IN URMA INTELEGERII DINTRE NOI DECLARAM CA NU MAI AVEM NICI O PRETENTIE , DORIND ASTFEL STINGEREA LITIGIULUI DIN DOSARUL NR XXXX. Intradevar in tranzactie am impartit doar activul succesiunii , iar cheltuielile de inmormantare aduse la acea vreme in reconventionala nu le-am impartit , intelegandu-ne ca nu mai avem pretentii. Va spun cu tot regretul ca am fost mintita chiar de avocatul meu cum ca nu voi mai avea nici un fel de probleme , dosarul stingandu-se conform intelegerii noastre . De atunci sant tarata in judecata acum aflandu-ma in faza de Apel pt partajarea acelui pasiv despre care am crezut ca s-a stins odata cu semnarea tranzactiei . Avocatul actual a incadrat la fond acel pasiv ca autoritate de lucru judecat , iar instanta de fond a respins acest lucru si a permis partajarea acelui pasiv . Daca si la apel voi pierde , pot deschide alt dosar pt anularea tranzactiei si a hotararii de expedient pe motiv ca am fost dusa in eroare , si nu am fost corect informata de avocatul meu ca pasivul nepartajat in tranzactie se poate partaja separat in alt dosar ? Se poate cere acest lucru daca au trecut doi ani de la semnarea tranzactiei ? Multumesc anticipat.
buna ziua . am angajat o doamna avocat pt redactare , motivare Apel. Insa aceasta nu a scris tot ce eu doresc sa cer prin acel apel , deci a omis niste pretentii ale mele . Intrebare - mai pot emite alte pretentii cand va avea loc prima sedinta sau este prea tarziu ? Astept din zi in zi prima infatisare . multumesc anticipat .
Discuție IAP cu probleme
buna ziua . la IAP fond instanta mi-a dat voie sa aduc la dosar niste bonuri care alcatuiau un pasiv succesoral . Deci a stabilit impartirea valorii lor catre parti . Nu m-i s-a pus in vedere sa timbrez pt acea suma . Acum am primit sa depun intampinare apel in care se cere sa nu se tina cont de acea suma pe motiv ca nu am timbrat-o . este posibil asa ceva ?
va multumesc din suflet pt raspunsul oferit , sant de acord cu dumneavoastra si cu alti multi avocati care mi-au raspuns asemeni dumneavoastra. Si cu toate acestea reclamantul a deschis alt dosar pt partajarea acelor bunuri din reconventionala primului dosar cum v-am spus anterior , si mai rau instanta actuala din al doilea dosar a dat castig de cauza reclamantului pt partajarea bunurilor din primul dosar , BUNURI CE NU AU FOST TRANSATE IN TRANZACTIE , DAR NOI PRIN DISCUTIILE AVUTE AM CONSIDERAT CA NU AVEM PRETENTII ASUPRA LOR. ce pot face in acest sens acum in APEL ?
Buna seara . Am dezbatut o succesiune prin care noi cele doua parti reclamantul si parata am convenit sa stingem litigiul aflat pe rol prin semnarea unei tranzactii in fata instantei. In tranzactie am impartit doar bunurile care le-am considerat ca ne intereseaza , desii in cererea reconventionala se mai gaseau si alte pretentii. In josul tranzactiei s-a stipulat fraza - in urma intelegerii dintre noi , declaram ca nu mai avem nici o pretentie unul de la celalalt , dorind stingerea litigiului dintre noi. INTREBARE - bunurile care se gaseau in reconventionala si pe care nu le-am transat in tranzactie se pot impartii in alt dosar separat ? sau se considera ca sau stins pretentiile prin introduserea frazei sus mentionate , si anume nu mai avem nici o pretentie dorind stingerea litigiului ? va multumesc anticipat.
Buna ziua , am angajat un avocat pt ami motiva si redacta apelul . Inca nu a aparut pe portal nici un termen. Unde pot studia ce a scris avocatul in motivarea apelului , trebuie sa merg la arhiva tribunalului sau sa astept primul termen ? multumesc mult.
buna seara . azi am primit comunicare ca in termen de 10 zile sa achit taxa jud de timbru pt apel . INTREBARE - unde trebuie sa achit banii pt taxa jud ?