avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate clara2013

Activitate clara2013

Buna ziua!
Am pus o intrebare pe data de 7 Septembrie 2015 dar nu am primit niciun raspuns.
Referitor la o dispozitie de restituire in echivalent, emisa de Primarie inca din 2007 (adica inainte de a se da legea 165/2013), as mai avea o intrebare de adaugat:
In loc sa depun actele doveditoare la ANRP pentru obtinerea despagubirii, e posibil sa actionez in instanta pentru evaluare si ulterior sa primesc valoarea de la Ministerul de Finante?
Va multumesc mult!
Am Dispozitie de restituire in echivalent pentru un imobil, emisa de Primarie inca din anul 2007, pe legea 10/2001, ca mostenitor, dar nu s-a stabilit valoarea.
Am facut reclamatie Statului Roman la CEDO in anul 2010.
Dupa aparitia legii 165/2013, cererea la CEDO mi-a fost declarata inadmisibila.
Voi depune toate actele necesare la ANPR Bucuresti pentru evaluare pe legea 165/2013.
Intrebarea mea este: dupa evaluare pot primi suma in echivalent, in numerar, sub forma de Titluri de plata, de la Ministerul de Finante, intr-o singura transa?
Adica fara a mai trece prin procesele de licitatie, puncte, etc, ale legii 165/2013, avand in vedere ca Dispozitia de restituire am obtinut-o inca din anul 2007?
Va multumesc.
Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
Am reclamat Statul Roman la CEDO, in baza legii 10/2001, in febr. 2010. Am primit nr. de inregistrare si etichetele cu coduri de bare pentru corespondenta.
Dupa Hotararea Pilot din 12 oct. 2010, examinarea dosarului s-a suspendat pana pe 12 Mai 2013 (pana la adoptarea Legii Proprietatii nr 165/2013) .
Nu vreau sa "beneficiez" de "reparatia" acestei legi si nu voi depune dosar cu acte doveditoare la A.N.R.P., ci vreau sa se continue examinarea dosarului depus la CEDO.
In aceste conditii, as avea urmatoarele intrebari:
1) Dupa adoptarea legii 165/2013, CEDO imi va scoate oare dosarul de pe rol, obligandu-ma sa imi rezolv problema despagubirii in Romania, dupa noua lege?
2) Ar trebui sa fac o intampinare la CEDO in care sa-i anunt ca vreau sa se continue examinarea dosarului si ca nu voi urma calea noii legi in Romania?
3) In cazul in care CEDO imi judeca dosarul si solutia data nu-mi va fi favorabila, voi pierde dreptul de a mai obtine "despagubire" pe legea 165/2013 in Romania pentru nedepunerea actelor doveditoare in termenul limita? (Si care e termenul limita pentru depunerea actelor?)
4) Cum pot afla in ce faza de judecata se afla dosarul meu de la CEDO?
Va multumesc foarte mult pentru bunavointa si pentru timpul acordat.