avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate cozsmin2

Activitate cozsmin2

Bun , ii trimit scrisoare cu instiintare .

Dar vreau sa fiu "Acoperit" din toate partile .

Sa zicem ca este ocupat si nu il gaseste postasul acasa , si nu isi verifica casuta postala

Pot sa ii trimit pe adresa din buletin ? pote acolo mai sta cineva si il instiinteaza ..

Ok , am dus lucrurile la exterm , dar ma astept la orice din partea acestui chrias , minte ca imi da banii peste nu stiu cate zile , apoi zice ca a avut dificultate cu banca , mereu gaseste o scuza , nu m-ar mira ca la tribunal sa gaseasca vre-o scuza miseleasca

Poate sant paranoic ,dar ma astept la orice din partea acestuia ...
Intreb pentru ca :

Scrisoare : poate sa zica ca nu a primit-o

Scris pe usa apartamentului : poate sa zica ca a rupt-o cineva ...

SMS e singurul care poate fi verificat de instanta chiar daca el isis sterge SMS-ul din telefonul lui ....

Decieu vreau sa evit situatia in care chriasul ar putea spune "pai nu am primit nicio notificare scrisa " - "scrisa" pt ca asa prevede in contract .

Intelegeti ? este posibil ca el sa nu vrea sa plece si sa aplelez la tribunal si acolo poate sa zica ceva de genul ,

Daca as avea o metoda verificabila ca l-am anuntat atunci el nu mai poate sa zica "nu domle nu m-a anuntat nimeni ..."
Da, am primit chirie dupa cele 6 luni .

"In contractul de locatiune ati prevazut clauza pentru reziliere,neplata obligatii chirie+utilitati ? " - sincaer nu am acum contractul langa, mine , dar tin minte ceva de genul "chiriasul se obliga sa plateasca chiria si intretinerea" - deocamdata este in urma cu vreo 3 luni la chirie si la intretinere , acesta ete motivul pricipal pentru care vreau sa scap de el .

Inca o chestie , cum il anunt in scris sa paraseaca imobilul ? ii trimit o scrisoare pe adresa lui din buletin ? sau unde sta cu chirie ?

Prin SMS se pune ?
Buna ziua,

In 2019 ,am inchiriat apartamentul cuiva din alta localitate cu contract de inchiriere .

Mentionez ca am declarat la ANAF contractul

In contract scrie pe langa altele :
"la expirarea termenului contractual , contractul se poate prelungi cu acordul scris al ambelor parti , cu pastrarea sau re-negocierea clauzelor "
...
"contractul se incheie pe termenul de 6 luni"

Nu am mai semnat nimic , dupa 6 luni , am prelungit contractul verbal .

In contract perioada de preaviz este de 30 de zile pentru ambele parti - "propietarul sa anunte in scris locatarul cu 30 de zile anticipat, intentia sa de reziliere a contractului"

Cel mai important : se aplica sau nu "titlul executoriu" avand in vedere ca am prelungit doar verbal contractul si nu scris ?

Are si restante la chirie si intretinere , dar ma intereseaza doar sa scap de el .


Cum ma sfatuiti sa procedez ?
Chiar asa ? nimeni nu raspunde ? ce aveti , nu stiti sau nu vreti ???
Buna ziua ,

Ultima oara cand am cumparat ceva de pe ebay a fost acum 4-5 ani , si din cate tin minte personalul de la posta mi-a cerut o dovata a platii cu suma pe care am platit-o ca sa imi ceara sa le platesc un TVA in plus .

Este legala aceasta treaba ? Tara din care facusem cumparaturile era membra EU .

Cdt.
Buna ziua ,

Am la tara o casa veche , unde am cativa copaci fix langa gardul cu un vecin .
Am discutat cu el care dorea sa ma convinga sa tai copacii aceia pt ca "nu le da voie la plantele lui sa creasca" .
In fine ,vazand ca nu reuseste sa ma convinga a zis o fraza gen " stii ca te pot da in judecata pt ca ai copacul la mai putin de 1m de gard ".

Sincer nu i-am dat importanta ca nu cred ca o sa ma dea in judecata , dar sant curios daca are un termen legal , daca exista acea lege care nu imi permite sa am un pom la mai putin de o anumita distanta fata de gardul lui .

Este real ?
Dupa parerea mea , daca geamurile iti tremura in casa , e clar ca si peretii se zguduie , lucru care ar putea in timp sa duca la deteriorari , nu cred ca este nevoie de experti ca sa confirme lucrul acesta ...

2 la mana, daca vecina a fost amendata ca nu are autorizatie , dar ea continua , atunci e ca in povestea aia in care vecinul e amendat pt galagie dar tot continua , vedeti ... nu exista cumva cuantificari ale amenzilor in caz ca ea nu se opreste , nu glumesc , ar trebui sa va interesati putin.

Ati puportat 6 luni !!! wow eu nu as suporta nici macar o saptamana ....
Pe bune ?
De ce sa mai dam banii si pe notari , lasa ca mai bine luam teapa .
Nu sunt cote stabilite in certificat .

Ideea este ca daca al trei-lea nu se prezinta sau nu vrea sa facem partajul , se poate face partajul si fara voia lui ?

@raluk0207 : sa uitam pe moment despre primarie , s-a facut certificatul de mostenire acum 20 de ani , cand taxele erau achitate la primarie , intre timp nu a platit nimeni taxele la primarie , si nimeni nu s-a dus sa ia actul de propietar , dar actul de mostenire exista ....

Va rog sa nu mai discutam despre primarie , vreau doar sa stiu daca, dupa ce cumpar dreptul celor 2 de mostenire , pot sa fac partajul si in cazul in care al trei-lea nu vrea sa participe sau sa zicem ca se opune ....