avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Danpuma

Activitate Danpuma

Un jurist sau un avocat in zona Ilfov / voluntari care mă poate ajuta in aceasta problemă ?

Danpuma a scris:

Buna seara . In noiembrie 2022 am devenit propietarul unui teren intravilan. După măsurători și trasarea limitelor am constatat că un stâlp electric de joasa tensiune se afla pe proprietate mea privată, .

Precizez că stâlpul este amplasat după anul 2007, când a fost nevoie de racordarea unui vecin la rețeaua electrică, contorul lui se se afla pe proprietatea mea in exteriorul gardurului ce înconjoară proprietatea lui ,
alta aspect ar fi că acel cablu electric este îngropat prin proprietatea mea...

Mă poate ajuta cineva cu câteva sfaturi sau chiar o întâlnire pentru a relata mai in detaliu și planuri , poze pentru a înțelege situația . Sunt dispus sa plătesc pentru o constatare la fata locului .

Terenul se afla in comuna Dascălul , Ilfov .

Aștept cu nerăbdare un feedback.

Nu, nu aveam la cunoștință de existența stâlpului. Este cumva la limita proprietății , abia după intarusare am constatat că stâlpul este cuprins în proprietatea mea . Ar fi un metru la de gard.

Voi merge astăzi la primărie să văd dacă există intabulare pentru acel stâlp și autorizație de construcție .


ynocentta a scris:

Din expunerea dv rezulta ca in 2022 cand ati devenit proprietarul terenului aveati cunostiinta d eexistenta stalpului,deci atiacceptat achizitia bunului imobilinclusiv stalpul
Puteti solicita eventual chirie furnizorului de energie electrica pentru stalpul edificat in proprietatea dv

Buna seara . In noiembrie 2022 am devenit propietarul unui teren intravilan. După măsurători și trasarea limitelor am constatat că un stâlp electric de joasa tensiune se afla pe proprietate mea privată, .

Precizez că stâlpul este amplasat după anul 2007, când a fost nevoie de racordarea unui vecin la rețeaua electrică, contorul lui se se afla pe proprietatea mea in exteriorul gardurului ce înconjoară proprietatea lui ,
alta aspect ar fi că acel cablu electric este îngropat prin proprietatea mea...

Mă poate ajuta cineva cu câteva sfaturi sau chiar o întâlnire pentru a relata mai in detaliu și planuri , poze pentru a înțelege situația . Sunt dispus sa plătesc pentru o constatare la fata locului .

Terenul se afla in comuna Dascălul , Ilfov .

Aștept cu nerăbdare un feedback.
altapila60 a scris:

Stimate domn,asa cum dumneavoastra ati motivat ca nu mai puteti ramana cateva ore(o obligatie ce impune neparasirea locului de munca pana nu predai schimbul )asa si seful ,care este si lucrator angajat nu s-a putut prezenta la preluarea schimbului.Atata timp cat societatea va solicita in cazuri de urgenta sa prestati ore suplimentare,dar nu abuzeaza incalcand cele prevazute de codul muncii,sunteti obligat sa executati o dispozitie a angajatorului.Pentru a intelege si accepta adevarul , va rog sa va puneti o clipa in locul patronului.Trebuia sa va prezentati la lucru si patronul sa initieze actiunea desfacerii contractului de munca(cercetarea si emiterea deciziei de incetare a contractului).Numai asa puteti merge in instanta.Patronul are avantajul ca ati parasit locul de munca fara predarea schimbului si ati absentat a doua zi de la munca.Valabile sunt numai documentele scrise si nu vorbele grele spuse la nervi.Privind preavizul este obligatoriu si cred ca incetarea contractului va fi cu acordul partilor ...cea mai eleganta solutie.Vad ca nu stapaniti Codul muncii si macar acum ar trebui sa-l studiati.Cred ca patronul il cunoaste si este in avantaj.


Stimate domn, eu nu am parasit nici o clipa locul de munca. am plecat doar cand a venit dansul doar ca a fost nevoit sa vina mult mai devreme decat planuise el ! multa stima ! mai informativa daca nu aveti toate informatiile necesare !
Inca ceva, Am dreptul la concediul medical pe perioada preavizului, Zilele din concediul de odihna trebuiesc platite ?
@ freeelis

am inteles . asta voi face. diseara va fii o sedinta cu toti colegii .. ii voi inmana o cerere scrisa pentru a imi elibera copi dupa toate documentele si ii voi spune inainte de de a semna preavizul, voi semna doar daca nu imi va afecta drepturile salariale.

( cu aproximatie daca imi puteti spune care pot fii costurile unui avocat daca voi merge in istanta ? )
Va multumesc !
freeelis a scris:

Daca nu semnati acea instiintare este posibil s-o primiti prin posta sau prin executor judecatoresc.


Am discutat cu el si i-am cerut toate actele care le-ati enumerat si mi-a spus ca nu este obligat sa imi dea acele copii dupa acte doar dupa ce imi voi da demisia si nu voi mai lucra in firma respectiva . Si a fost atat de indignat de chestia asta si a zis ca va trimite demisia semnata de catre mie la firma. Tin sa va anunt ca eu nu am semnat nimic personal .!


Am fost sunat acum 5 minute si mi-a spus ca sa vin la munca sa semnez preavizul si ca in timpul preavizului trebuie sa stau doar 4 ore la munca. asa este normal ?
freeelis a scris:

Daca nu semnati acea instiintare este posibil s-o primiti prin posta sau prin executor judecatoresc.


SI daca o primesc prin posta si nu o semnez, ce se poate intampla ? ma poate obliga sa semnez fara motiv
@ freeelis

Am inteles, dar pentru asta banuiesc ca trebuie o cerere facuta cu data care sa delimiteze acest termen de 15 zile, Asta voi face.
Va multumesc pentru ajutor ..sunteti un om cu un suflet mare.

PS: Am fost sunat de catre sef in decursul zilei de astazi ca sa vin la munca doar cu conditia sa semnez preavizul incepand cu data de 1-a lunii viitoare .
Voi merge la munca dar nu voi semna nimic caci nu sunt obligat sa ii semnez nimic.

Va voi tine la "curent" cu ce se mai intampla pe parcurs, si va voi cere ajutorul ori de cate ori va fi nevoie.
freeelis a scris:

Concedierea verbala nu are niciun efect juridic.
Concedierea verbală este abuzivă şi ilegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede la art. 55 cazurile cand poate avea loc o incetarea a raportului de munca, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul muncii, conform căruia trebuia ca decizia de incetare a contractului să fie comu­nicată în scris angajatului.


Deci o sa fac tot posibilul sa ii cer o decizie de concediere cu motivele clare pentru care sunt dat afara si semnata .
Eu as fii dispus sa merg la ITM pentru a ii informa de unele nereguli si unele abuzuri care se sunt facute de catre acest sef local sa zic asa , si totodata sa merg in instanta daca voi fii concediat fara motiv.

Care este sfatul dvs. ?