avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate Bulinutza1

Activitate Bulinutza1

Buna ziua, soacra mea detine curatela asupra socrului meu bolnav si tintuit la pat in urma unui AVC,nu vorbeste, iar judecata ii este afectata, curatela obtinuta in instanta acum 1 an. Dorim sa deschidem un cont bancar pe numele socrului pentru a incasa niste drepturi banesti,dar banca ne refuza acest lucru motivand ca este nevoie de alte hartii obtinute in instanta.Ma puteti ajuta va rog spunandu-mi daca au dreptul sa faca asta intrucat avocatul ne-a spus ca hartia ce o avem ne da dreptul sa deschidem cont si sa incasam banii?Ce temei legal au cei de la banca sa ne refuze si cum pot eu sa le demonstrez legal ca nu mai este necesara nici o hartie de la instanta?Articole din.lege m-ar ajuta, multumesc.
Răspuns la discuția Imputernicire persoana bolnava
Multumesc
Răspuns la discuția Imputernicire persoana bolnava
Multumesc frumos pentru raspuns.Imi puteti spune va rog cat dureaza de obicei acest proces si obtinerea hotararii?Curatorul special poate fi un membru al familiei?
Buna ziua,revin la Dvs.cu o intrebare pe care am mai pus-o acum cateva luni,intre timp mai schimbandu-se lucrurile.Asadar, socrul meu a suferit un AVC.La ora actuala,dupa multa munca si recuperare,desi este mai bine,tot nu poate vorbi,raspunde doar cu da sau nu, si nu poate semna nici un act.Copiii impreuna cu sotia doresc sa vanda un teren, avem si acordul lui,mintea nu i-a fost afectata,doar ca nu poate vorbi dar intelege tot ce i se spune.Am epuizat toate caile posibile,respectiv notar,IML,nu ne ajuta, ultima sansa e instanta.Am citit despre curatela,punere sub interdictie,tutela,Care din aceste variante ne ajuta?La tutela citisem o postare mai veche cum ca,chiar daca ar fi numit un tutore acesta nu poate vinde bunurile fara acordul instantei de tutela,lucru care nu ne avantajeaza.Nu ne intereseaza strict doar pentru vanzarea terenului,mai sunt si alte lucruri care trebuiesc rezolvate.Mentionez ca terenul este detinut impreuna cu unchiul copiilor,acesta din urma dandu-si acordul pentru vanzare.In speranta ca m-am facut inteleasa,poate ma puteti indruma pe ce cale sa o apucam sa rezolvam cat mai urgent situatia,banii fiindu-ne necesari pentru continuare recuperarii lui care este extrem de costisitoare.Va multumesc
Buna ziua,socrul meu a suferit un AVC care i-a afectat capacitatea de a vorbi,de a merge,de a-si folosi mana.Este constient,poate raspunde la intrebari cu da sau nu dand din cap si intelege ce i se spune.Acum,problema noastra.Cum putem face rost de o procura notariala pentru a rezolva diverse situatii aparute,de ex.,la banca,la ANAF,la Casa de Pensii,etc.?Se poate un notar sa faca vizita la domiciliu sa-l vada si sa stea de vorba cu el?Eu am sunat si mi s-a spus ca nu se poate.Sau problema noastra se poate rezolva doar in instanta prin desemnarea unui tutore legal din familie?In speranta ca m-am facut inteleasa,va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua, socrul meu a suferit un avc si este internat la urgenta in spital.El nu detine asigurare de sanatate.Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam pentru a incheia asigurarea de sanatate si cand intra aceasta in vigoare.Am citit si am inteles ca exista 2 variante:prima,de a plati lunar,minim 12 luni si a doua, de a plati o suma pe 6 luni.Care este diferenta intre cele doua variante?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua, societatea la care lucrez a vandut, pe baza de factura, 2 camioane unei firme de dezmembrari.Intrebarea mea este, care sunt pasii de urmat pentru radierea camioanelor si daca societatea la care le-am vandut trebuie sa-mi dea mie vreo hartie sau PV care sa ateste dezmembrarea?Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Autorizatie ISU salon de coafura
Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.
Buna ziua, un salon de coafura, in curs de deschidere, cu o suprafata de 100 mp, situat la parterul unui bloc de locuinte, cu intrare din strada (nu este apartament, ci spatiu de inchiriat pentru diverse activitati), are nevoie de Autorizatia ISU? Ne incadram cumva la litera f), din HG 1739/2006 "spaţii amenajate în clădiri de locuit colective având destinaţia de comerţ cu aria desfăşurată
mai mare de 50 mp ori de producţie şi/sau depozitare indiferent de suprafaţă"?In cazul in care nu este necesar, putem solicita de la ISU o negatie?Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția TVA bon fiscal
Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.O zi buna