avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate crystynas2

Activitate crystynas2

va multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor
ncerc sa imi instalez o centrala termica pe gaz intr-un apartament la bloc in bucuresti.
Si pt ca lucrurile trebuie sa fie foarte complicate, va expun mai jos problema mea.
Conducta de gaze este deja instalata in bloc, sunt in jur de 15 locatari concetati la centrala de gaze.
Unul dintre apartamentele cu centrala deja montata a apartinut fostei administratore a blocului, administratora care are si toate facturile legate de conducta de gaze.
Intre timp apartamentul a fost vandut iar actuala proprietara sustine ca nu imi poate semna pe lista de la distrigaz in vederea instalarii centralei de apartament.
Pe de alta parte, ceilalti proprietari ai conductei, cer, pentru semantra, sume diferite de bani (intre 50 de roni si 150 roni, in functie de cat isi doreste fiecare).

ce vroiam eu sa intreb:
- exista o lege care sa specifice ca, daca, nu mai ai niciun apartament proprietate personala in bloc, nu ai cum sa detii altfel de proprietati in blocul acela? (respectiv, daca ai vandut apartamentul nu ai cum sa detii proprietate pe conducta de gaze. Stiu ca nu exista numai un proprietar al tevii ci sunt toti cei care s-au "intepat" la teava pana acum) daca da, care?

- in cazul in care nu exita acte pentru conducta respectiva (cea care detine toate actele s-a certat cu toti vecinii din bloc si refuza sa arate orice fel de document - fisa tehnica sau factura), cum trebuie procedat pt a afla cat a costat instalarea conductei de gaz?

Va multumesc

-
Ma lovesc de urmatoarea problema:
incerc sa imi instalez o centrala termica pe gaz intr-un apartament la bloc in bucuresti.
in bloc sunt mai multe apartamente care au deja montatate centrala pe gaze. 2 din aceste apartamente (in total vreo 12 apartamente cu centrala proprie) au avut acelasi proprietar. Intre timp, proprietarul celor 2 apartamente (care din cate am inteles eu a fost/este si proprietarul conductei de gaze) a vandut si s-a mutat din bloc.
Intrebarea mea este: pentru a obtine acordul tuturor prorprietarilor conductei de gaz din scara blocului, cui trebuie sa ma adresez, vechiului proprierar sau celor noi?
Problema este ca noii proprietari ai celor 2 apartamente sustin ca ei nu sunt si proprietarii conductei de gaz iar vechiul proprietar cere o suma aberant de mare (1600 roni) ca sa imi dea semantura pt tabelul de la distrigaz si evident refuza sa imi arate orice factura
sper ca am fost destul de clara in exprimare.
Multumesc de ajutor