avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate catalins8

Activitate catalins8

va multumesc foarte mult pentru raspuns! sanatate si numai bine
multumesc frumos pentru raspuns. eu oricum le-am spus sa duca cazierul fiscal spre a-l depunde la instanta caci cererea a fost inregistratata asa si sa fortez sa vad daca instanta imi admite sau imi respunge inscrierea in registru a noii conduceri. daca imi respinge atunci voi ataca incheierea intrucat opinez faptul ca doar membrii fondatori nu pot avea cazier fiscal, in og 75/2001 si in 26/2000 nu am gasit nimic legat de cazierul fiscal asupra consiliului de conducere a asociatiei. este o asociatie profesionala nu este un ong.
buna ziua! vis a vis de aceasta discutie v-as ruga sa imi spuneti daca o persoana care are cazier fiscal poate fi trecuta ca si membru in conducerea unei asociatii. precizez ca nu este membru fondator iar la hotararea adunarii generale cand el a fost numit ca si vicepresedinte nu stiau colegii ca acesta are cazier fiscal. cand a fost depus la instanta modificarile aduse actului constitutiv, instnta a solicitat si cazierele fiscale ale membrilor conducerii si acum si-a adus aminte ca are cazier fiscal si nu stie daca sa il scoata sau daca nu sa se reia procedura si sa numeasca pe altcineva in locul acestui membru..
O spera similara ar fi cam asa: cumpar masina o inmatriculez pe numele meu cu toate formele legale(inclusiv inregistrat la fisc) urmand ca dupa 1 luna di ceva sa solicit certificat fiscal( 2 lei) si sa o radiez de la fisc cu un contracte de v-c. Ideea este ca nu se vinnde masina, merg tot eu cu ea iar daca ma opreste vreun control..arat certificatul fiscal...domle...e de vanzare...abia am radiat masina... Ar merge aspectul asta? Un certificat e valabil 30 de zile luna in curs x 12 luni.. 24 lei.. ar mai fi de ici se colo..poate am o logica defecta.zic eu
Răspuns la discuția Sponsorizari/ burse private
inseamna ca la ceea ce ati precizat dumneavoastra se pot acorda si burse private si sponsorizare, numai din cate stiu eu sponsorzizarea poate fi facuta de catre o persoana juridica catre o alta persoana juridica( adica banii nu ii vede direct beneficiarul bursei ci acestia sunt virati in contul unitatii care se ocupa cu formarea profesionala) iar la bursa privata de stuii, beneficiarul poate primi banii in mana, urmand ca acesta sa achite taxa de studii si cele necesare desfasurarii cursului?
va rog sa ma corectati daca gresesc undeva.
Buna ziua! ma intereseaza daca pot fi beneficiarul unei burse private pentru studii, pentru efectuarea unui curs postuniversitar de 6 luni si daca societatea care ma poate sponsoriza are dedictibilitatea fiscala din impozitul pe profit datorat.
O alta idee este acea care este forma prin care as putea beneficia de acesti bani, acordati mie persoanal. mentionez ca m-am interesat daca banii pot fi virati direct in contul unitatii la care se face cursul insa au spus ca nu se poate. mentionez ca unitatea este acreditata. va multumesc foarte frumos
Buna ziua! va rog frumos daca veti conostinta caci sunt putin prins de o situatie si nu am un raspuns tocmai clar. Sporul de conditii vatamatoare se acorda la salariul de baza ori la salariul tarifar de incadrare? stiu ca pe vremea existentei cartilor de munca salariul toate sporurile se raportau la salariul de baza acum insa legislatia e putin ambigua! ideea este ca in legea 330/2009 abrogata, precieaza de salariul de baza, salar la care se acorda sporurile. acum din cate stiu salariul de baza cuprinde si sporul de vechime incepand cu 2010.
va intreb astfel: sporul de conditii vatamatoare se acorda doar la salariul tarifar de incadrare adica un fel de salar de baza fara niciun spor, sau la salariul de baza efectiv adica salariul tarifar de incdrare si sporurile de vechime? va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Conventia civila
multumesc frumos pentru raspuns. imi cer scuze ca am intrat atat de tarziu dar am avut ceva probleme cu contul.
Răspuns la discuția Conventia civila
despre italia! mai exact in milano!
Angajat cu conventie civila la consulat in strainatate, daca poate candida la alegerile locale de acolo pe post de consilier local fara a fi nevoit sa suspende conventia care o are cu consulatul