avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate Hermi

Activitate Hermi

Bună ziua! Am o rudă la care a murit soțul recent, el era care îtreținea familia în ultima perioadă, soția nu s-a dus înapoi din concediul pentru creștere a copilului. Acum patru ani au luat un credit ipotecar și au cumpărat o casă. Ea a vrut să ceră ca banca să amână plata ratelor 3 luni până reușește să găsească loc de muncă, dar nu sunt deacorc. Precizez că momentan sunt la zi. Ne am gandit la Insolventa persoanelor fizice conform legi. Cineva a avut caz concret, dus pana la capat?Va multumesc pentru răspunsuri.
Buna seara,
Va scriu aceste randuri cu speranta ca puteti sa ma ajutati in urmatoarea situatie.
Am nascut in data de 31.12.2011 inainte sa intru in prenatal am discutat la firma ca voi intoarce cand fetitea mea va implini un an (lucru pe care nu am scris pe hartie numai intre mine si sefi mei am discutat). Anul trecut in septembrie 2012 m-au chemat si mi-au zis ca nu ma mai vor inapoi si sa aleg concediu de cresterea copilului fara plata pana la doi ani. Eu am refuzat si am zis ca nu vreau sa-mi gaseasca o alta solutie. In decembrie au zis ca pot sa ma intorc da nu la locul unde am fost, trebuia sa inlocuiesc pe secretara si ca ma iau numai pentru sase luni, si in acest timp sa gasesc alt job. Eu ma uitam dar nu am insistat tare sa gasesc loc de muncaca ma gandeam ca se vor linisti lucrurile si ca o sa- mi gaseasca ceva de lucru, fapt care nu s-a intamplat pentru ca uni dintre director nu eram simpatica ca nu merceam si nu "lingeam ..."scuzati-ma pentru expresie dar altcumva nu am cum sa spun. Intre timp s-a eliberat postul de secretara dar nici nu au propus ca o alternativa pentru mine, cu totul ca promiteau cand m-am intors ca daca se elibereaza ceva o sa ma puna acolo. Acuma a trecut cele sase luni si m-a chemat directoarea de la resurse umane ca sa-mi scriu demisia ei o sa-mi deie doua salari, ca daca nu o sa ma repartizeze la Sibiu sau la Iasi unde are firma puncte de lucru. Ca ei nu vor sa ma deie afara, ca este complicat si sa ma descurc eu pe ei nu intereseaza. Pentru mine era solutia sa ma deie ei efara ca sa pot sa intru in somaj, ca macar pentru 9 luni aveam venit, iar sutul putea sa ceara stimulentul cea ce primeam pana acuma eu. Va rog sa ma ajutati ce si cum sa fac? Ca nu mai stiu, daca accept sa dau eu demisia fetita nu are inca doi ani am sa patesc eu, poate sa ma repatriezesi pe cat timp ce se intampla daca nu accept? Ce soluti ar mai fi sa lupt sa ma deie in somaj? Va multumesc pentru raspuns.