avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate appolodor

Activitate appolodor

numai detin niciun act nu am facut nicio chitanta .am dat-o pe incredere nu o mai detin respectivul nu il mai gasesc si nici nu ma cauta sa facem actele as dori sa o scot de la impozit.sigur merge asa cu declaratie notariala?eu am itrebat la un notar si a spus ca nu face el asa ceva sa caut altul daca mi face.ar fi bine daca ar merge asa.
stie cineva cum pot radia de la fisc un autoturism pe care l-am instrainat unuei persoane pe care nu o mai gasesc si nici nu ma cauta si nici nu stiu cum se cheama.masina a ramas la impozit pe numele meu si as dori so scot.exista vreo cale?a auzit cineva de :Declaratie pe proprie raspundere" la notar, de catre titular, precum ca e instrainat vehiculul si nu mai ai nici un act, se mentioneaza tipul, marca, nr. de inmatriculare si data aproximativa instranarii, apoi se merge la taxe si impozite cu aceasta
Nu inteleg ce nu ati inteles ,iam dat banii propietarului si ca so zic pe romaneste acesta face pe nesimititul si numai recunoaste..nu achita pentru ca nu vrea /a cheltuit banii si acum spera sa plateasca ori administratorul ori eu din nou
se pare ca sa interesat pe undeva si ar fi inteles ca el nu are de ce sa plateasca respectiv ca ar fi administratorul bun de plata.
.administratorul stie acest lucru(clauza in contract cu privire la obligatie platii eventualelor restante) iam aratat contractul si ce scrie in el respectiv scrie .eu noul propietar ma angajez sa platesc orice restanta .dar noul propietar acum sustine ca el nu a stiut ca sunt restante intrucat in adeverinta scria ca sunt la zi... mai mult la dat in judecata pe administrator pentru ca a venit intretinerea prea mult.
intrebarea mea este simpla este posibil ca administratorul sa emita pretentii de la mine ?sau de la noul propietar.sau el este obligat sa plateasca ..?
sa ma fac mai bine inteles.eu am dat banii pe decembrie propietarului.el este magar si acum nu sa dus sa plateasca la asociatie.acum asociatia trage de mine intrucat sustine ca eu am locuit acolo cu toate ca in contract scrie ca noul propietar sa plateasca restantele de orice natura.Ma gandesc ca nu cumva administratorul sa mearga la cacealma si sa incerce sa ma sperie sa platesc eu .acum el stie ca cu noul propietar nu se poate intelege intrucat noul propietar la actionat in judecata pe administrator pentru ca sustine ca nu sa calculat corect intretinerea.
alt detaliu ';un urma recalcularii suprafetei utile de incalzit sa descoperit ca eu am platit cat am locuit acolo vreo 2 tevi in plus in baie care nu au existat niciodata.pot eu acum sa mai recuperez suma platita pe acest 2 tevi de la asociatie am platit vreo 30 de ani acolo aceste 2 tevi care nu au existat niiciodata au fost bagate pe gat ca sa zic asa...desi nu asta ma intereseaza.ma intereseaza sa stiu daca pot sta linistit cu privire la cine e bun de plata acum restanta pe luna decembrie.
eu pentru ca am locuit,noul propietar intrucat a primit banii de la mine si sa obligat in contract ca plateste orice suma restanta.sau administratorul pentru ca a scrie in adeverinta ca sunt la zi .cu toate ca nu se calculase inca pe luna decembrie.?
Multumesc.
pai eu acum sa inteleg ca ma pot astepta sa ma actioneze in judecata administratorul?de ce sa mai platesc eu inca odata daca i-am dat banii propietarului nou.acum ce treaba mai am eu acolo?cand am vandut in contract e clauza prin care noul propietar se obliga sa achite eventualele restante la intretinere etc.
eu consider ca bun de plata in aceasta situatie ,daca noul propietar e nesimtit si nu vrea sa plateasca ,cu toate ca a primit banii de la mine/este administatorul pentru ca el mia eliberat adeverinta ca sunt la zi.in mod normal acum cred ca el ar trebui sa traga de noul propietar care sia luat obligatii prin semnare contractului de vanzare cumparare sa achite si eventuale restante implicit luna decembrie intrucat stia ca am facut actele la jumatatea lunii si nu se afisase inca intretinerea.Noi am convenit prin vorba ca o sa mi plateasc intretinerea pentru ca suntem oameni nu animale.eu am platit intretinerea pe cat am locuit i-am dat banii propietarului dar acesta nu vrea sa plateasca.si a platit incepand din ianuarie motivand ca nu a locuit acolo in decembrie.acum administratorul nu inteleg pe ce baza incearca sa obtina banii de la mine.avand in vedere ca mia eliberat adeverinta.noul propietar nu are nicio pretentie .e si normal atata timp cat iam dat banii.cand lam sunat sai zic ce se intampla mia spus ca eu nu mai am nicio treaba si ca bun de plata este administratorul
.acum eu asta nu inteleg daca este posibil sa ma puna sa platesc eu sau o sa achite el paguba.
fond de rulment am .nu lam ridicat dar este vb de vreo 80 de lei.datoria la intretinere pe luna decembrie este de 700 de lei.(da atat a venit caldura plus etc).
nar fi normal ca odata cu vanzare apartamentului noul propietar sa fie obligat sa plateasca si eventuale restante?cand la cumparat stia ca va mai veni o factura pe decembrie.
Buna ziua!As dori daca poate cineva sa -mi raspunda la urmatoare situatie.Am vandut un apartament in luna decembrie anul trecut.
La vanzarea apartamentului mia s-a cerut la notar o adeverinta de la asociatia de propietari precum ca sunt la zi cu plata la intretinere(este obligatorie).Am fost la adminstrator in luna decembrie mi-a eliberat-o, dar intretinerea nu se afisase inca pe aceasta luna pe decembrie ,nu se afisase nici pe noiembrie.Administratorul mia luat un avans pentru luna noiembrie si mi-a eliberat adeverinta precum ca sunt la zi.(fapt care era adevarat eram la zi la aceea data) avand in vedere ca nu se afisase intretinerea .Cand sa afisat intretierea pe luna decembrie( in ianuarie) respectiv ,noul propietar ma anuntat cu privire la acest fapt ca sa afisat intretinerea si avand in vedere ca am locuit acolo sa o platesc.am procedat la plata acesteia catre noul propietar i-am dat banii personal urmand ca acesta sa se duca sa plateasca.Noul propietar nu a fost sa plateasca. si mai mult nu recunoaste ca i-am dat acesti bani.Acum ascociatia de locatari respectiv administratorul care mi-a eliberat adeverinta ma suna sa platesc restanta ca eu am locuit acolo.i-am explicat ca i-am dat banii noului propietar sa achite si acesta mi-a spus la fel ca noul propietar refuza sa plateasca intrucat nu a locuit acolo si nu a primit de la mine niciu un ban.(nu recunoaste).Acum am primit o notificare ,un fel de somare de la asociatia de locatari prin posta precum ca in termen de 5 zile sa platesc restanta .altfel risc sa ma actioneze in judecata.
INTREBAREA mea este cui ii revine olbligatia acum sa plateasca .1 noul propietar( in contract este clauza precum ca noul propietar se obliga sa plateasca orice restante) 2.administratorul pentru ca mi-a eliberta adeverinta ca sunt la zi desi urma sa se afiseze si pe luna decembrie.(eu platesem si avans )
Are vreun temei legal asociatia de propietari sa ma actioneze in judecata pe mine pentru neplata sau noul propietar este obligat sa plateasca sau administratorul ca a eliberat adeverinta?
tot ceea ce vrea sa stiu este daca trebuia sa mai platesc inca odata suma care deja am achitat-o noului propietar..respectiv la asociatie inca odata ca sa nu fiu actionat in judecata.sau nu are nicio acoperire administratorul pentru a ma actiona in judecata?
Multumesc!