avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate addy72

Activitate addy72

Executorul judecatoresc mi-a blocat toate conturile pentru un imprumut nerambursat din 2008 si a pus poprire pe salariu la firma unde lucrez. In urma cu un an am facut doua carduri de credit la o banca si am achizitionat produse la care am de platit rate.Executorul mi-a blocat si aceste conturi iar banca nu-mi poate incasa ratele pana nu se deblocheaza conturile respective.La solicitarile mele repetate am primit raspuns negativ si de la executor si mai ales de la firma creditoare fosta TOP FACTORING care se opune categoric.
Am contactat banca la care am de platit ratele si mi-a raspuns ca am rate scadente si ca in 30 de zile ma va raporta la Biroul de Credite ca rau platnic.Mentionez ca pana la data blocarii conturilor am fost la zi cu plata cardurilor
Nu inteleg inversunarea celor de la TOP FACTORIG , atata timp cat isi incaseaza banii din poprire de ce nu ma lasa sa-mi achit si alte datorii
Răspuns la discuția Executare silita
Executorul judecatoresc mi-a blocat toate conturile pentru un imprumut nerambursat din 2008 si a pus poprire pe salariu la firma unde lucrez. In urma cu un an am facut doua carduri de credit la o banca si am achizitionat produse la care am de platit rate.Executorul mi-a blocat si aceste conturi iar banca nu-mi poate incasa ratele pana nu se deblocheaza conturile respective.
Buna ziua
Am primit instiitarea popriri pe salariu si a conturilor bancare pe care le detin
Am doua carduri de credit de consum si prin blocarea conturilor ma aflu in imposibilitatea platii ratelor curente lunare.
Am contactat Biroul Executorului Judecatoresc si am primit raspuns negativ la solicitarea mea de a debloca conturile.
Cum sa procedez in aceasta situatie?
Va rog sa-mi dati un raspuns deoarece am depasit data scadenta de plata a ratelor.
Va multumesc.
Am luat la cunostinta o poprire pe salariu la serviciu pentru un contract de credit din anul 2006 neachitat integral. Am de achitat o suma actualizatala la cursul BNR la data cereri, plus suma de 970,90 lei reprezentand cheltuieli de executare silita suma ce va fi actualizata.Va intreb daca suma de 970,90 lei este reala , cum se stabileste, si daca va fi actualizata la ce suma sa ma astept?
Am fost contactat de banca prin 2008 si de atunci nu am mai fost contactat de nimeni .
Va multumesc.
Răspuns la discuția Gard intre vecini
vecinul meu are foarte putln loc in spatele casei,circa 60cm ,eu am circa 1,2m.Intre noi nu a existat propriuzis un gardpe toata granita,a fost un " gard " doar pe o lungime de circa 6m din cei 21m cit are granita.Acel gard era facut intre un stilp al granitei si coltul casei mele,dar eu mai am 1.2m de loc de care el se foloseste,in spatele casei mele.Acum spune sa refac acel gard.
Vreau sa construiesc un gard intre mine si vecini , dar unul dintre ei se impotriveste . Imi trebuie acordul lui ?
Precizez faptul ca ridic gardul pe proprietatea mea nu pe razor. Va rog sa-mi spuneti ce acte imi sunt necesare .
#-o
Editat de moderator simonette12- nu este necesar sa folositi un " sir indian" de iconite!
La un venit de 1436 lei s-a oprit conform extrasusului de cont 520 lei.Suma totala este de 44500 lei
daca ai ordinul prefectului mai trebuie cadastru sl intabulare la vinzarea unui teren+casa
Astazi am aflat ca mi-a fost blocat contul cardului de salariu de catre un BEJ.Ml-a fost deblocat contul dupa retinerea a 1/3 din suma dar nu am primit o hartie , o chitanta, nimic.Problema este ca nu stiu de ce mi-a fost blocat contul, nu trebuia sa mi se comunice si mie un motiv pentru suma oprita? Va multumesc anticipat.