avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1757 soluții astăzi
Forum Activitate ghe_o

Activitate ghe_o

mama insista sa primeasca totul
Soțul decedat de mai mult de un an și are un copil căsătorit care la rândul lui are și el un copil. Dacă la succesiune copilul defunctului cedează partea de succesiune mamei ce drepturi mai are după decesul mamei asupra moștenirii. Altă întrebare ce parte i se cuvine acum copilului și ce parte soției defunctului?
Răspuns la discuția Stabilire paternitate copil
Tata roman, mama asiatica casatorita in tara ei natala. Copilul se va naste in Romania.
Buna ziua,

As avea o intrebare in legatura cu paternitatea copilului care urmeaza sa se nasca dintre un cetatean roman necasatorit(tata) si un cetatean de alta nationalitate casatorit(mama).
Persoanele in cauza doresc ca numele copilului sa fie cel al tatalui natural.
Precizez ca cetateanul strain in ultimele 15 luni nu a parasit Romania.
Stiu ca in conformitate cu noul cod civil este necesara doar declararea in fata ofiterului de stare civila paternitatea copilului.
As dori sa stiu daca sunt si alte demersuri necesare? (proces in instanta)
Cum pot obtine o viza pe termen mai lung pentru o persoana din Filipine care este intr-o relatie cu un roman neoficiala deocamdata
Răspuns la discuția revizuire decizie pensie
Succes atunci pentru rezolvarea cauzei, noi cei din minerit care ne inscriem pe 192 dar aranjati prin artificiul HG. 291 se pare ca avem cu ce sa iesim odata ce efectul este cu totul altul de la 192 la 155 dar blocati prin neemiterea de noi decizii de pensionare pentru multi beneficiari ai 192
Răspuns la discuția revizuire decizie pensie
Am iesit in 2006 la pensie grupa 1 de munca si nu au venit decizii nici la cei iesiti pana in 2001 la toti si da, cele iesite sunt pe minus iar asociatia asta din Valea Jiului a seniorilor am inteles ca s-a organizat in sprijinul celor afectati de aceasta nedreptate si s-a gasit solutia revizuirii dosarului pe art. 107 cu care sa mergi in instanta. Poate individual se va rezolva deja se pare ca s-au emis hotarari castigate
Răspuns la discuția revizuire decizie pensie
S-au formulat cereri de revizuire nu contestatii nefiind vorba de decizii primite se cere revizuire la casa de pensii deoarece nu le mai primim deciziile noi si atunci conform art.107 al. 1 si 2 din legea 263 si complectari 192 si 155 solicitam revizuire, deja se pare ca sunt in lucru
Buna ziua, am o intrebare la care v-as ruga sa primesc o lamurire, se poate face o cerere de revizuire pentru pensie eu fiind beneficiar al legii 192/2015 care se calculeaza diferit fata de legea 155/2015, desi nu am primit decizia cu pensia recalculata si in acest caz nu am ce contesta casei de pensii pentru a actiona in judecata pentru a se stabili eventual o discrepanta fata de aceste doua legi care se refera la acelasi subiect
In acest caz ce se poate face ca asta este o greseala prin care se schimba efectiv motivare legii pentru ca acum se imparte punctajul cumulat la 20 ani pentru grupa 1 si 25 pentru grupa 2 si H.G291/2017 ar trebui anulata