avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate roxana_lita

Activitate roxana_lita

Am si eu o dilema ft mare. Am nascut pe 01.06.2009
Veniturile mele sunt urmatoarele: iunie 2009 CM lauzie - brut 5.122ron, net 4.250
mai - febr. 2009 brut - 5.500ron, net - 3856ron
ian.2009 brut - 5.000ron , net 3.549
dec.- iunie 2008: brut 3.000ron, net - 2.104

Cat voi lua in CIC?

M-am uitat prin legislatie dar nu inteleg nimic. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Va multumesc tuturor ca mi-ati raspuns. Azi a predat masina si a plecat de la acea firma, deoarece i s-a spus semnezi sau pleci. Cum se pot recupera banii pe ceea ce a lucrat, adica 3 saptamani? Exista vreo procedura legala prin care il poate da in judecata pe patron, pentru ca si-a pierdut locul de munca anterior si nu a fost informat asupra obligatiilor contractuale?
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Am uitat sa va spun o chestie interesanta: Aceasta Fisa a postului a fost intocmita de 3 avocati. Stau si ma intreb : "unde va ajunge tara noastra daca avocatii fac ceea ce li se spune, si nu fac ceea ce este in concordanta cu legea"?
Stau si ma intreb: Oare angajatorul nu era obligat sa comunice conditiile in care salariatul era angajat?
Edbah a scris:

Puteti sa semnati, pentru ca oricum aceea prevedere este nula.

Daca semneaza ca este de acord ca bunurile sa ii fie luate in conditiile descrise, acel angajator nu poate veni sa le ia????????
Mie sincer mi se pare camatarie, dar traim in Romania si totul este posibil
Am aflat ca nu este legal, dar ce se poate face caci acel om ramane fara servici in aceste conditii.
Buna ziua. M-am lovit de o problema si vreau un sfat.
Pe scurt pozitia unui angajat intr-o firma: "DIRECTOR VANZARI"
A fost chemat la interviu, a cazut de comun acord cu angajatorul sa inceapa munca dupa o perioada "t" de timp.
A inceput intr-o zi de luni serviciul, dupa ce in prealabil si-a dat demisia de la fostul loc de munca.
A doua zi i se puna in fata Fisa Postului sa o semneze.
Fisa postului cuprinde un paragraf de genul: " Directorul de vanzari raspunde cu bunurile mobile si imobile, pentru datoriile societatilor care se inchid...., fara a fi nevoie de instanta judecatoreasca".
Tin sa mentionez ca la interviu nu i s-a pomenit de asa ceva.
Ce este de facut??????????
Este legala fisa postului cu aceasta conditie?
Vi se pare normal ca un Director de vanzari sa raspunda cu bunurile mobile si imobile pentru marfa livrata de catre angajator la societatile care ulterior se inchid si nu isi platesc datoriile?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!!!!!!!!!
Fratilooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooor au aparut noile norme????????????????????????
In momentul asta nu exista nici o norma. Eu am deschis salonul de 4luni si crede-ma am innebunit cautand aceste reglementari. Se pare ca vor aparea cam in 2 sapt. Bafta si tie;)