avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate annElush

Activitate annElush

In cazul meu este foarte complicat. Tata a impartit o data, inainte sa moara el , tot ce era in 4 parti egale, noi fiind 3 frati ... fiecare frate cate o parte si el si cu mama o alta parte ... ramand ca cine va avea grija de cel ce va supravietui , plus de fratele nostru care era bolnav de epilepsie si era in grija parintilor , va raman cu cele 3 parti , una reveninu-i-se de rept , una a parintilor si una a fratelui bolnav. ulterior tata a murit , a ramas mama cu fratele de care eu am avut grija. Acum fratele supravietuitor vrea ca restul imobilelor ramase( inclusiv cele ale mamei si cele care i s-ar fi cuvenit de drept fratelui bolnav , care tin sa mentionez nu are alti mostenitori) sa mai fie impartite o data intre noi 2. Se poate legal, asa ceva ?
Buna ziua. Am un testament facut cu clauza de intretinere. Mama mea mi l-a facut , in anul 2001 , spunand ca imi lasa mie toate bunurile ei mobile si imbile eu promitand sa o intretin . Acum ea nu mai e , in schimb eu mai am un frate in viata , care desi nu a contribuit cu nimic la intretinerea ei , vrea acum sa deschidem mostenirea. As vrea sa stiu in conditiile de fata , cat i-ar reveni lui ?