avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate miralu26

Activitate miralu26

Buna seara,
va rog sa imi spuneti daca e normal ca in programul REVISAL sa figurez ca receptioner iar deciziile cu incadrarile salariale sunt ca fiind functionar III,
multumesc
Buna ziua,
as vrea, va rog sa imi spuneti daca e legal sa fiu incadrat la salariu de 900 lei cu tot cu vechime (am o vechime de 11 ani fara intrerupere) avind studii superioare (trecute si in contractul individual de munca),
multumesc
Buna seara,
lucrez la receptia unui hotel avind un program de 12 ore la serviciu si 24 ore repaos. la sfirsitul lunii rezulta efectuarea a unor ore suplimentare ce nu ne sunt platite, mentionez ca nu se pot lua liber datorita faptului ca trebuie asigurata continuitatea turelor in cadrul unui serviciu permanent. Intrebind la resurse umnane ni se spune frecvent ca nu este legal a fi platite.
In baza carei legi se pot plati sau nu?
Multumesc
Buna ziua,
cerind prin cerere scrisa copii ale actelor din dosarul personal am vazut ca aveam contract individual de munca si fisa postului semnat in anul 2011 de a carui existenta nu stiam(nu ni s-a adus la cunostita) semnat de altcineva (nu stiu cine). Mentionez ca primul contract individual de munca l-am semnat in 2003 in care era specificat ca durata de lucru era de 12 ore cu 36 repaos, la al doilea timpul de lucru se reduce la 8 ore desi in pontaj apar ca lucrind 12 ore.
ce as putea face in aceste cazuri?
Buna ziua,
lucrez intr-un domeniu in care mi s-a solicitat in baza unui contract (din 2003) sa depun o suma lunar ca reprezentand garantie.Am depus o cerere prin care imi cer aceasta garantie cu dobinda cu tot intentionind sa plec prin demisie la care reactia a fost foarte vehementa ca nu ar exista dobinda la suma depusa.
As vrea sa stiu in baza carei legi as putea cere garantia cu dobinda si daca exista un termen de acordare a acesteia.
multumesc
Discuție demisie
buna ziua,
am depus o cerere de demisie cu acordul ambelor parti respectand preavizul de 15 zile, fiindu mi aprobata abia in ultima zi, timp in care vazind ca nu mi se pune nicio rezolutie pe cerere am mai depus una ca act unilateral de vointa.
intrebarea ar fi acum care din ele se aplica pentru ca nu mi se da niciun raspuns,
multumesc
as avea o intrebare daca se amai aplica legea cadru 284/2010 pentru personalul bugetar.
in urma majorarii salariului de baza minim garantat in plata de la 1 iulie de 800 lei, am primit o decizie in care mi se aduce la cunostinta ca salariul meu conform legii de mai sus, fiind incadrat ca functionar III, este compus din 679 lei salariul de incadrare plus 102 (reprezentand vechime)=800 lei, conform legii 284/2010 Anexa 1, capitolul II, litera D, punctul b).
este legal ca salariul meu de 800 lei brut sa includa si vechimea conform acestei legi? ca in urma calculului coeficientilor ar fi de 780 lei, fara vechime.
multumesc