avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate geo20sory

Activitate geo20sory

Discuție uzucapiunea
platesc impozitele unui teren si unei case aflate pe terenul respectiv de mai bine de 25 de ani.terenul a apartinut parintilor,tata a decedat si totul sa impartit intre mama mea si noi trei copii a-i lor,,unul dintre frati a decedat iar mama mia cedat mie toate drepturile acelui loc...pot revendica acea proprietate prin uzucapiune?mentionez ca fratii meu nu sau ocupat niciodata de acea proprietate de la decesul tatalui meu,adica de vreo 27 de ani,eu ocupandu.ma de proprietate,si platind toate darile catre stat, cum se poate proceda pt a intra in posesia totala a proprietatii daca fratii nu mi-o cedeaza?
Răspuns la discuția CCC
va multumesc pentru raspuns
Discuție CCC
pentru acordarea ccc am inteles ca se cere o adeverinta de la casa judeteana de pensii a angajatorului in cazul in care acesta se afla in alt judet decat unde se desfasoara activitatea....angajatorul meu este din gorj iar eu din arges...nu pot face o imputernicire notariala pentru a depune si ridica altcineva adeverinta?unde am citit scria ca trebuie depusa si ridicata personal de persoana solicitanta a ccc..va multumesc
se mai acorda acea prima pentru nastere?mai sunt ceva beneficii banesti in cazul unei nasteri pentru acest an?daca da unde ma pot adresa pentru a beneficia?va multumesc
daca de 25 de ani platesc impozit pe o casa si un teren cum pot intra in posesia lor mentionand ca terenul si casa au apartinut parintilor iar dupa taxa de succesiune sa impartit intre mama si 3 copii.mama mia cedat partea ei adica jumatatae din proprietate iar unul din frati a murit....daca de atatia ani eu platesc impozitele si taxele pt acel teren si locuinta cum pot intra in posesia totala?adica sa.mi revina si partile fratilor mei?
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
buna ziua...am revenit cu o intrebare....concediul meu initial de risc maternal este acordat in data de 22 iulie 2013 incepand cu 20 iulie 2013 medicul neputand sa mil acorde cu data de 21 iulie 2013 deoarece a fost in wekend atat 20 iul cat si 21 iulie...cei de la firma imi spun k nu este bun datorita datii acordarii deoarece aceasta trebuia sa fie 20 sau 21 iulie...aceste date fiind in week enddaca medicul mil modifica si pune data acordarii 22 iulie 2013 si incepand cu 21 sau 22 iulie 2013 ma afecteaza in vreu fel la vechime pentru cand va trebui sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?adica pentru o zi sau doua lipsa de concediu se va considera intreruperea vechimii la cartea de munca?astept un raspuns...va multumesc
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
data nasterii ar fi 13 noiembrie 2013 iar concediul a fost acordat pe 22 iulie icepand cu data de 20 iulie pentru ca a fost in wekend...si nu aveam de la cine sal ian pe 20 iul iar daca las fi luat de 19 iulie fiind initial de risc maternal nu ar fi putut sal dea anterior datei de incepere..
buna ziua.sunt angajata la o firma din10 septembrie 2012 si am fost nevoita sa intru in concediu de risc maternal...de la data de 21 iun 2013 pana la 31 iul 2013 am beneficia de concediu de boala iar de la 1 august am intrat in concediu de risc maternal...cei din firma imi spun ca nu este bun concediul deoarece este initial de risc maternal si nu se poate da retroactiv pe cand medicul mia spus k se poate da retroactiv....iar in august 2012 am beneficiat de prima luna de somaj dupa terminarea liceului...in acelasi timp sunt studenta la o postliceala privata acreditata si autorizata unde am incheiat primul an urmand din oct sa intru in anul 2...in cazul in care nu lamuresc cu concediul de risc maternal se poate sa beneficiez de ccc ?