avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate stefaniamihaela

Activitate stefaniamihaela

Buna ziua,
Mi s-a propus sa am grija de o persoana in vartsa de 75 de ani, si in schimbul ingrijirii ei imi va ramane apartamentul in care aceasta locuieste. As dorii sa stiu in ce conditii se face un astfel de contract, care sunt costurile, ce taxe trebuiesc platite catre stat?
Multumesc
Răspuns la discuția Furt telefon din camera
din pacate politia care se ocupa de acest caz refuza sa imi dea un nr de inregistrare desi am trimis nenumarate cereri catre politia Mangalia si incearca sa ma convinga sa renunt:(
Buna ziua,
In weekend mi-a fost furat telefonul mobil mie si unei prietene, in timp ce noi ne aflam in camera si dormeam. Hotii au deschis usa, au intrat si au dsparut cu ele, cu toate ca am simtit, ne-am trezit si am alergat dupa ei. Am depus plangere la sectia de politie din Limanu si am cerut in declaratii atat eu cat si prietena mea aducerea in instanta a infractorului. Deasemenea trebuie sa trimitem si actele pentru telefoane. Ne dorim recuperarea acestora, credeti ca avem vreo sansa. Mentionez ca la locul de cazare a venit si un criminalist care a refuzat sa ia amprente cu toate ca avea de pe ce, hoti aruncand trusa de farduri afara si pe care evident exista amprente, a facut doar cateva poze in camera. Este posibil sa imi precizati cateva articole de lege pentru a putea fi sigura ca domnii politisti care au incercat sa ne faca sa renuntam la plangere isi vor face treaba cum trebuie si ni se vor recupera telefoanele??? Este neaparat necesar sa trimitem factura sau se poate trimite cutia telefonului sau contractul in care este specificat IMEI-ul?Este destul de grav pentru ca au intrat in camera si in mod sigur erau cu cutite la ei pt ca au taiat si corturi. Multumesc