avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate Socol

Activitate Socol

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc
Detin un imobil (Casa cu curte) de 300 mp cumparat in 2019, din care 30 mp aferent curtii sunt intabulati pe numele statului roman si pentru care platesc chirie la AFI. Imobilul cumparat de mine in 2019 a facut obiectul Legii 112.
Am cerut restituirea celor 30 mp detinuti de stat invocand Legea 87/2020, dar, nu s-a aprobat, nefiind eu primul proprietar.
Am cerut atunci cumpararea si Primaria nu a aprobat, ma trimite la Decizia 3/2017 a ICCJ.
Apelez la bunavointa dumneavoastra sa ma indrumati ce trebuie facut.
Cu stima,
M. Socol
Detin un imobil (Casa cu curte) de 294 mp in sectorul 2. Din acestia, 257 mp (casa cu terenul de sub casa), sunt cumparati, trecuti in cartea funciara pe numele meu. Doar 37 mp (numai teren) sunt in indiviziune cu statul roman si platesc pentru ei chirie la AFI si in acelasi timp impozit la Circa Financiara sector 2. As vrea sa ies din indiviziune cu statul contra unei sulte. Unde pot rezolva? Cu stima
Detin un imobil cu curte de 294 mp in sectorul 2. Din cei 294 mp, 257 mp, inclusiv casa cu terenul de sub casa, sunt trecuti in cartea funciara pe numele meu. Doar 37 mp gradina sunt in indiviziune cu statul roman, nefiind precizat care anume, si platesc pentru ei chirie la AFI si in acelasi timp impozit la Circa Financiara sector 2. As vrea sa ies din indiviziune cu statul contra unei sulte. Caut un avocat specializat in astfel de procese care sa ma reprezinte in instanta. Va multumesc.
Detin un imobil cu curte de 294 mp in sectorul 2. Din cei 294 mp, 37 mp sunt in indiviziune cu statul si platesc pentru ei chirie la AFI. As vrea sa ies din indiviziune contra unei sulte si pentru aceasta am nevoie de un avocat specializat in astfel de procese. Va multumesc pentru sfat.
Detin un imobil cu curte de 294 mp in sectorul 2. Din cei 294 mp, 37 mp sunt in indiviziune cu statul si platesc pentru ei chirie la AFI. As vrea sa ies din indiviziune contra unei sulte si pentru aceasta am nevoie de un avocat specializat in astfel de procese. Va multumesc pentru sfat.
Vreau sa cumpar un teren de 300 mp, din care statul roman detine in indiviziune cu persoana de la care doresc sa-l cumpar, 37 mp. Proprietarul plateste chirie pentru cei 37 mp la firma Apolodor SA ICRAL Sector 2. Proprietarul a primit un certificat de urbanism prin care i se permite sa construiasca doar cu obtinerea acordului din partea statului roman. Intrebare: se poate obtine acordul statului roman? Cum trebuie procedat?
Răspuns la discuția PENSIE PE CONT
Inteleg, dar pentru imputernicire, trebuie sa mearga la notar si avem aceeasi problema, faptul ca nu se poate deplasa, momentan fiind in spital
Discuție PENSIE PE CONT
Ce trebuie intreprins pentru a primi pensia pe card? Pana in prezent, pensia venea acasa, adusa de postas. Tinand cont ca pensionarul este nedeplasabil, poate regla altcineva trecerea, eventual prezentand o scrisoare medicala?
Multumesc anticipat

Ce trebuie intreprins pentru a primi pensia pe card? Pana in prezent, pensia venea acasa, adusa de postas. Tinand cont ca pensionarul este nedeplasabil, poate regla altcineva trecerea, eventual prezentand o scrisoare medicala?
Multumesc anticipat