avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate anca_luc

Activitate anca_luc

Bună ziua,
Îmi puteți spune, va rog, părinții care au stat acasă pt supraveghere copil pe legea 19 din 2020,angajati în sistemul bugetar, in timpul stării de urgenta nu beneficiaza de concediu de odihna aferent acelei perioade? Eu am stat 5 săptămâni și au zis ca beneficiez de 23 de zile în loc de 25 pe anul 2020...multumesc
Bună ziua,
Îmi puteți spune, va rog, este legal sa nu se dea vouchere de vacanta pe perioada concediului medical??
Daca angajatul are concediu medical mai mult de jumătate într o luna, sa nu primească vouchere pe luna respectiva, în sistemul de stat, nu privat . Ținând cont de faptul ca voucherele se dau pt recuperarea și întreținere a capacității de munca, potrivit legii.. Mulțumesc
Bună ziua,
As vrea sa va întreb, dacă un angajat de la stat se afla în concediu de odihna în perioada 24 - 31 ianuarie, cum se iau aceste zile, ca libere legale sau se iau din concediu de odihna... Ținând cont ca se vor recupera prin ore suplimentare în ianuarie 2019...multumesc


Buna ziua,
As vrea sa stiu daca pot beneficia integral de voucherele de vacanta care se dau anul acesta pe anul trecut,daca am fost in concediu medical un an jumate si am revenit la serviciu in 1 septembrie 2017
Mi s-a spus ca pot beneficia numai incepand cu 1 sept,pt ca am avut concediu medical mai mult de 30 de zile
mentionez ca nu am avut contractul de munca suspendat,ci am fost in acel concediu de un an jumate ,care se da pt probleme medicale,fiind operata de cancer...multumesc frumos
Buna ziua
Bunicul nostru locuieste in Australia si din 2009 pana in ianuarie 2017,a ridicat pensia din Romania,sotul meu,nepotul acestuia,pe baza unei procuri reiinoita tot la 18 luni la consulat,in Sidney....din Ianuarie 2017 ultima procura a expirat si bunicul s a imbolnavit,e imobilizat la pat si internat de fiica lui,care sta tot in Australia intr un camin
Pensiile din ianuarie au ramas neridicate....stiti cumva ce fel de procura se accepta,numai prin consulat facuta,aici la Casele de Pensii....?fiica lui din Ausatralia a facut un act sa l reprezinte,numit power of authority....multumesc
dar nu are alte proprietati in Romania,numai pensiile neridicate....se poate face certificat de mostenitor numai pt atat?multumesc
Buna ziua,
Imi puteti spune,va rog ,ce se intampla cu pensiile neridicate de titular in caz de deces al acestuia?
Este vorba de pensia de limita de varsta a bunicului sotului care este in Australia,sotul meu a avut procura facuta in Australia si a ridicat pensia pana in ianuarie 2017 cand a expirat procura.Pensiile sunt neridicate din ianuarie incoace.Bunicul s a imbolnavit si nu a mai putut prelungi procura.deoarece e imobilizat la pat si internat de fiica lui intr un camin din Australia.Ce se intampla in caz de deces al acestuia,mentionez ca fiul acestuia,din Romania,respectiv tatal sotului meu traieste....multumesc.
Imi cer scuze,am modificat,e 2617 lei brut....multumesc.
Buna ziua,
Lucrez in sistemul bugetar,am un salariu de incadrare ,deci brut,de 2617 lei,imi puteti spune ,va rog, cat e deducerea pt doi copii minori aflati in intretinere,am doi copii,de 5,respectiv,3 ani....va multumesc.
Buna ziua,
in perioada martie 2016-august 2017 am fost in concediu medical,datorita unor probleme grave de sanatate.Din 1 septembie m-am intors la serviciu,lucrez in sistemul bugetar.As vea sa stiu daca beneficiez de concdiul de odihna aferent anului 2016
mentionez ca am fost in oncediu crestere copil din 2012-2014 pt primul copil,
apoi m-am intors la srviciu in februarie 2014,dar nu efectiv,fiind in concediu prenatal 4 luni pt al doilea copil,nascut in aprilie 2014

apoi din martie 2016 am fost in concediu medical
va multumesc