avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate emilosiac

Activitate emilosiac

daca ma duc la craiova la rutiera , crede ti ca pot rezolva ceva ? nici cei de la craiova nu rasp la telefoane ....
as prefera sa ma descurc fara avocat , nu de altceva , insa nu am bani pentru avocat , si in plus cazul nu este complicat , am inteles ca permisul a ajuns la craiova , si ma gandesc ca oricum , pentru cat timp sa mi fi luat carnetul ... a treut deja o luna jumate , iar acuzatiile sunt toate nefondate. nu am parasit locul accidentului , nu am avut alcolemie la ora accidentului , dupa cum a rezultat din probele de sange , "victima" si a recunoscut vina , de ce nu mi solutioneaza dosarul , si de ce nu imi raspund la telefoane .... cei de la mangalia sunt atat de nesimtiti incat au pretentia ca eu , din craiova sa vin la mangalia , sa discutam fata n fata ... ca nu le merge centrala si nu pot sa mi faca legatura la etaj , la biroul rutier ... asa ceva n am mai intalnit .. mentionez si faptul ca am platiti amenda in valoare de 1600 de lei pentru lipsa itp si alcoolemie , insa alcoolemia , s a dovedit a fi o prostie ... nu mai conteaza banii , insa am nevoie de carnet , imi pierd serviciul ....
va multumesc inca odata pentru tot , fata a dat declaratie , nu s a declarat parta vatamata sau civila , a refuzat sa fie examinata medico legal . cei de la mangalia imi spun ca la ei nu a ajuns inca declaratia . eu am nevoie de carnet urgent , daca se poate un sfat cum sa fac sa grabesc lucrurile , pentru ca cei de la mangalia nici macar nu mai raspund la telefon
si care este pedeapsa ?

Va multumesc foarte mult pentru interesul acordat doamna avocat , pe mine m-ar interesa daca , se poate considera ca am parasit locul accidentului , in cazul in care , dupa cum am spus mai sus , dupa 5 ore de la accident eu eram pe aceiasi strada cu accidentul, si daca exista un timp in care poti sa anunti accidentul .

De ce parasirea locului accidentului ?

Am inteles ca nu are treaba cu partea vatamata sau cu vatamarea corporala a acesteaia , care oricum nu exista , iar daca va face plangere in prealabil , oricum nu vad cu ce ar influenta faptul ca eu nu am parasit totusi , real , locul accidentului ?
Buna ziua !

Am fost anul acesta la Vama Veche Constanta , in ultima seara , inainte de plecare , am fost implicat intr-un accident dupa cum urmeaza: o fata de 16 ani statea cu fundul pe bordura si cu picioarele intinse in partea carosabila a unei strazi cu sens unic , pe care eu circulam in momentul respectiv . respectiva era sub influenta bauturilor alcoolice , si dupa spusele ei "statea intinsa pe spate si admira cerul" .... eu am rugat o sa mergem la spital in caz ca are ceva , ea a spus ca nu vrea la spital , si cand i am cerut un numar de telefon a spus ca nu are telefon ca i-a cazut in wc. vazand ca tipa e beata , si fiindu mi imposibil sa inteleg cum as fi putut sa o accidentez , mentionez ca eu nu am simtit cum ca as fi calcat peste piciorul cuiva , am convenit cu ea , ca in caz de nevoie , ma gaseste in capatul strazii respective , unde o sa imi parchez masina si o sa intru intr-un bar langa (stuff vama veche) . fata nu m a mai cautat , insa , ulterior , ea a ajuns la spital , caci spune ea , pe moment nu a durut o si dupa ce am plecat a inceput sa o doara piciorul si s a dus la spital . acolo , cand a fost intreabata ce a patit a spus ca a fost calcata de o masina . acum obligatia celor de la urgente stiu ca este sa anunte politia in legatura cu orice accident . la 5 dimineata cand sa plec , la masina , un politist . am fost in mangalia la spital la fata respectiva , care dormea , l am rugat pe domnul politist sa ii ia alcolemia , desii trecusera 5 ore de la accident , respectiva avea 0.11 alcolemie .... dupa care am mers la politia mangalia , unde am dat declaratie cu cele intamplate , ca si mai sus , si unde mi s a luat permisul de conducere pentru "parasire loc accident" cu dovada inlocuitoare fara drept de conducere . tot acolo am aflat ca fata respectiva era minora si are doar 16 ani . a doua zi , fata fugise din spital , fara bilet de externare , si a scos ghipsul , a ajuns la brasov , si din spusele ei , telefonice , nu si a anuntat parintii in legatura cu accidentul . polistul de la mangalia mi a spus ca a citat o pentru a declara cele intamplate la brasov , in prezenta unui parinte .


Acum ... de atunci a trecut 1 luna , si ea zice ca nu i-a ajuns nici o citatie , insa eu ma tem ca "pustoaica" pandeste posta , lucru care pe mine ma tine in loc in ceea ce priveste recuperarea carnetului , si sa nu mai zic ca din ce am inteles , la mangalia am un dosar penal in legatura cu parasirea locului acestui accident , desii de la locul accidentului si locul in care mi a gasit respectivul politist masina , sunt aprox. 50 m , pe aceiasi strada .... acum am inteles , ca datorita faptului ca eu nu am anuntat politia in legatura cu accidentul , sunt vinovat pt parasirea locului accidentului . insa , avand in vedere faptul ca , respectiva fata , nu a avut nici o vatamare , doar o suspiciune de fractura la un deget , care ulterior s a vindecat iar eu nu am plecat de la locul accidentului mai mult de 50 m , si asta doar pt ca ea mi a spus ca nu are nimic , si ca nu are nevoie de ingrijiri medicale sau transport la spital .



Ce ma sfatuiti sa fac . maine am drum prin brasov si ma gandeam sa o contactez pe respectiva fata , sa merg la un notar sa dea o declaratie , pe care sa o duc eu la mangalia , dar nu stiu daca asa ceva este posibil , Va multumesc !