avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate veronica-letitia

Activitate veronica-letitia

Multumesc pt raspuns.
Administratie unde am depus dosarul mi-a comunicat verbal ca in cazul meu se aplica art. 24 lit.e (30 de zile).si nu lit.a (60 de zile) si ca stimulentul o sa-l primesc de la data cand am depus cererea si nu de cand mi-am reluat activitatea.
Va rog sa-mi dati cateva sugestii prin care sa demonstrez ca de fapt ma incadrez la art. 24 lit. a.


Buna ziua! Eu am optat pentru CCC de 1 an, dar mi-am reluat activitatea dupa 6 luni si am solicitat plata stimulentului de insertie. Intrebare: la care art. ma incadrez, dat fiind faptul ca am "omis putin" depunerea dosarului in termenul de 30 de zile si l-am dus undeva pe la 35 de zile ?
Vroiam sa stiu dc mai primesc sau ce o sa se intample?

HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Hotararea nr. 52/2011

Art. 24
Dreptul reprezentand stimulentul de insertie se cuvine dupa cum urmeaza:
a) incepand cu ziua urmatoare celei in care persoana indreptatita isi reia activitatea profesionala si realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;

e) incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul indemnizatiei pentru cresterea copilului realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, si plata acesteia se suspenda, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la aceasta data

Multumesc anticipat