avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate mariusvl

Activitate mariusvl

Buna ziua,

In data de 27.06.2016 am pierdut contestatia pe care am facut-o impotriva procesului verbal de suspendare a permisului de conducere pentru o perioada de 30 de zile.

In momentul de fata am termen de 30 de zile pentru a face apel insa nu cred ca il voi mai face.

Intrebarea mea este cum procedez acum pentru a depunde permisul de conducere, avand in vedere ca sentinta nu este definitiva? Trebuie sa astept cele 30 de zile in care am dreptul sa fac apel, iar dupa am 15 zile in care pot depune permisul? sau pot sa merg si sa il depun oricand. Care ar fi actele necesare pentru a putea depunde permisul la Politie?

Va multumesc foarte frumos.
Va multumesc pentru raspunsul promt.
La asta ma gandesc si eu, ca nu am sanse prea mari de reusita, totusi este o situatie pe care as vrea sa primesc un raspuns din partea instantei. Sunt curios cum ar fi trebut sa reactionez in acel moment? Sa fortez incadrarea intre cele doua camioane cu riscul de a le acrosa?
Va multumesc
Buna ziua,

In data de 30.11.2015 mi-a fost suspendat si retinut permisul pentru 30 de zile pe motiv ca am deposit marcajul continuu.
Speta este urmatoarea:
In afara localitati am efectuat o manevra de depasire a unui camion, pe marcaj discontinuu, insa in timpul manevrei, dupa depasirea camionului, nu mi s-a permis incadrarea inapoi pe banda deoarece in fata camionului depasit se afla un alt camion ( circulau foarte apoape unul de celalalt), situatie in care am fost nevoit sa continui depasirea pentru a ma putea incadra pe banda mea de mers. Continuarea depasiri a insemnat incalcarea marcajului continuu, fapt imediat sesizat de doi agenti vigilenti ai politiei rutiere. Acestia au oprit ca martor pe cel de al doilea sofer de tir, care s-a conformat si a semnat ca eu am depasit neregulamentar.
Intrebarea mea este daca merita sa contest acest proces verbal. Personal consider ca am tot dreptul deoarece manevra efectuata a fost facuta din rationamente de siguranta. Mentionez ca pe procesul verbal am spus ca nu sunt de accord cu sanctiunea si ca eu am depasit regulamentar, iar ulterior nu mi s-a permis incadrarea fapt ce m-a obligat sa continui depasirea pana cand am revenit pe banda mea, in siguranta.

Va multumesc mult.
Buna ziua,
Speta: se acorda un concediu de maternitate unei gravide astazi (ex 01.02.2014)
Gravida se afla sub un contract de munca pe perioada determinata care se sfarseste in data de 24.02.2014. Concediul este acordat pana in data de 24.02.2014. Ulterior gravida incheie contractul si merge si depune actele de somaj iar dupa 5 zile solicita in continuare concediu de maternitate care i se acorda. La sfarsitul perioadei de concediu de maternitate se constata ca nu a fost corespunzator acordat deoarece primul concediu trebuia acordat pe intreaga luna ne luandu-se in calcul faptul acel contract de munca urma sa se incheie in data de 24.
Cine este vinovat? Cum se poate remedia? Ce solutii exista?
Help please!!!
Răspuns la discuția Agentie imobiliara 2013
Va multumesc frumos pentru raspuns.

As dori sa va mai intreb ceva, care cod caen credeti ca ar trebui folosit avand in vedere activitatea pe care doresc sa o desfasor ( tranzactii si publicitate imobiliara).
Pot folosi ca si cod principal codul 6831 (agentie imobiliara) sau ar trebui sa folosesc un cod caen care deriva din acesta cum ar fi:
6810 Cumpararea si vanzarea de bunuri imobiliare proprii
4110 Dezvoltare (promovare) imobiliara

Va multumesc
Buna ziua,
va rog ajutati-ma cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Este nevoie sau nu de absolvirea unui curs de specializare in domeniu pentru deschiderea unei agentii imobiliare?
Mentionez ca doresc sa deschid o astfel de afacere si vreau sa indeplinesc conditiile legale in vigoare pentru a-mi proteja afacerea de orice riscuri de acest gen.
Ma intereseaza in primul rand tranzactionarea de proprietatii imobiliare plus promovarea unor proprietati(terenuri) in baza unor contracte de exclusivitate astfel incat orice informatie mi-ar fi de folos.
Va multumesc anticipat.