avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate ralucapopescu

Activitate ralucapopescu

Buna ziua,
Doream sa stiu daca contributia pentru pensia de stat (CAS-ul) se poate plati din mana , asa cum se poate plati CASS-ul (contributia pentru asigurarile sociale) , daca nu esti nicaieri angajat. Va multumesc.
Stimată doamnă, ati inteles ca exista deja un testament valid ?Si ar mai fi o problemă, legată de succesiune ; fratele meu este dispărut din 1998 si nu exista un certificat de deces.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu stimata doamna , am sa trec o suma onorabila si as trece-o si pe cea din grila notarilor daca as dispune de atat de mult cash , ca sa-l plimb intre banci.

raluk0207 a scris:

Pretul din act poate fi cel declarat de parti.
Daca este inferior valorii rezultate din expertiza notariale, toate taxele se percep la valoarea din expertiza.
Avand in vedere ca de regula vanzarile intre parinti si copii sunt dubioase, ca sunt sanse foarte mari sa se considere ca e o donatie deghizata, iar dansele vor sa se "asigure", cred ca ultimul lucru este sa treaca ca pret 10 lei.

Nu am mentionat aici , dar există și un testament în favoarea mea
Buna ziua ,
Doresc sa fac o vanzare cumparare pentru apartamentul mamei mele , catre mine , fiica ei.Desi exista un testament in acest sens , doresc sa ma asigur ca acesta nu va fi atacat , astfel incat voi recurge la actele de vanzare -cumparare. Intrebarea mea este , daca pot stabili un pret minim de vanzare , altul decat cel din grila notarilor? Si taxele si impozitele sa le platesc la valoarea din grila (pretul fiind mai mic decat acesta).Este obligatorie tranzactionarea prin banca a intregii sume declarate ?Dupa cum ati inteles este o tranzactie fictiva ,deci ceea ce ma intereseaza este o suma cat mai mica de tranzactionare prin banca-daca legea impune acest lucru. Va multumesc.
Subiect: partaj cont actiuni

Buna ziua ,
as dori sa stiu daca contul de actiuni deschis la SSIF intra la partaj ;
mentionez ca este facut in nume propriu;
va multumesc
Buna ziua ,
Am achitat toate impozitele la zi si m-am dus la Politie sa radiez masina;
n-a fost nici o problema , mi-au radiat-o pe loc cu "art.6 din OUG 189/2005";deasemenea mi-au spus ca au radiat-o cu anul 2007 ( scrie pe certificatul de radiere) si ca pot sa recuprez de la fisc toate impozitele platite din 2007 pana azi ( au spus "bonus" de la Politie );
surpriza de la fisc , a fost ca nu mi-am putut recupera impozitele platite , deoarece mi-au spus ca doar din 2016 se pot cere impozitele inapoi conform noului cod fiscal;
cine are dreptate ? mai pot face altceva pt a-mi recupera impozitele platite ?
Va multumesc
Buna ziua ,
In anul 1998 am vandut cu factura (pe societate comerciala tip SRL) un autovehicol fara a face actele de vanzare-cumparare si restul ;m-am inteles cu noul cumparatoe sa-mi plateasca impozitele la zi pana va avea bani sa facem toate actele ;
pana in anul 2007 inclusiv mi-a dat sumele datorate ca impozite si nu am avut nici o problema ;
dupa anul 2007 am pierdut legatura cu cumparatorul , drept urmare mi-a venit de la fisc pe firma plata impozitelor si plata accesoriilor din 2008-2016 ( o suma mare);
am luat legatura cu cumparatorul initial care mi-a spus ca masina a fost vanduta , fara acte , catre alti 2 proprietari , dar ca acum masina nu mai exista fizic;
mentionez ca anul de fabricatie este 1981;
cum pot aborda aceasta problema la fisc , pentru a plati o valoare mai mica (sau deloc) pentru acest autovehicol ?
pe fisa de impunere scrie ca autovehicolul inregistrat la fisc apare cu data de 2004 in proprietatea firmei , ceea ce nu este adevarat , eu l-am cumparat in anul 1995;
ca acte am doar o copie dupa cartea de identitate si o copie dupa talon din 1995;
va multumesc , astept pareri avizate
Discuție Declaratia 001
Buna ziua,
Daca am inregistrat certificatul de inregistrare in scopuri de TVA cu domiciliul fiscal la sediul firmei (care este si domiciliul meu de persoana fizica) si certificat constator ca e doar sediu social la adresa la care stau si ca desfasor activitate CAEN la alt punct de lucru ,plus ca nu imi decontez nici o cheltuiala cu utilitatile pe firma la sediul social ,atunci intru la activitate mixta sau rezidentiala ?Imi trebuie contract nou de comodat pentru sediul firmei ,(pentru o camera sa zicem ) deoarece cel vechi a expirat ?
Răspuns la discuția Dreptul de retragere
multumesc pentru raspuns , dar n-am inteles prea bine , din moment ce nu eu incasaz banii pentru livrarea produselor si se mentioneaza la fiecare produs ca transportul se plateste separat costurile fiind suportate de consumator , de ce trebuie sa rambursez si costurile legate de transportul initial ?