Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru o vânzare-cumpărare de apartament între ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru o vânzare-cumpărare de apartament între mamă și fiică se impune un barem minim de preț?

Buna ziua ,
Doresc sa fac o vanzare cumparare pentru apartamentul mamei mele , catre mine , fiica ei.Desi exista un testament in acest sens , doresc sa ma asigur ca acesta nu va fi atacat , astfel incat voi recurge la actele de vanzare -cumparare. Intrebarea mea este , daca pot stabili un pret minim de vanzare , altul decat cel din grila notarilor? Si taxele si impozitele sa le platesc la valoarea din grila (pretul fiind mai mic decat acesta).Este obligatorie tranzactionarea prin banca a intregii sume declarate ?Dupa cum ati inteles este o tranzactie fictiva ,deci ceea ce ma intereseaza este o suma cat mai mica de tranzactionare prin banca-daca legea impune acest lucru. Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Tocmai ca vânzarea e fictivă, ca pretul este minim spre derizoriu, ca nu intenționați să obțineți o dovadă a achitării prețului, prin virament bancar, sunt toate șansele ca actul să fie "atacat"
Nu am mentionat aici , dar există și un testament în favoarea mea
Pretul tranzactiei din actul de vanzare-cumparare intocmit de notar nu poate fi mai mic decat cel din grila notarilor valabila in momentul tranzactiei.
Sumele ce depasesc 50.000 lei ca valoare a tranzactiei pot fi platite numai prin banca, indiferent daca se plateste in totalitate sau in rate, adica in conditiile in care suma este de 50.001 lei poate fi platita numai prin banca.

ralucapopescu a scris:

Nu am mentionat aici , dar există și un testament în favoarea mea

Da. Nu are nici o relevanță, cât timp mama traieste.
Pretul tranzactiei din actul de vanzare-cumparare intocmit de notar nu poate fi mai mic decat cel din grila notarilor valabila in momentul tranzactiei.

Care ar fi temeiul acestei afirmatii?
(cu atat mai mult cu cat este o vanzare intre mama si fiica)