Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributia la CAS se poate plati si daca nu esti ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributia la CAS se poate plati si daca nu esti angajat ?

Buna ziua,
Doream sa stiu daca contributia pentru pensia de stat (CAS-ul) se poate plati din mana , asa cum se poate plati CASS-ul (contributia pentru asigurarile sociale) , daca nu esti nicaieri angajat. Va multumesc.
Da, contributia pentru asigurarile sociale (pensie) se poate plati din mana in baza unui contract incheiat cu Casa Teritoriala de Pensii.