avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaConstantin

Activitate ElenaConstantin

Buna seara!

De curand am aflat ca sunt insarcinata in 7 saptamani...si as avea cateva nelamuriri cu privire la drepturile de gravida.
-In primul rand, sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata (acesta expirand la sfarsitul lunii mai) insa fac 1 an de vechime la actualul loc de munca in luna martie. Din cate stiu trebuie sa am venituri in ultimele 12 luni precedente nasterii copilului; in cazul in care angajatorul nu va mai dori prelungirea contractului de munca, avand in vedere situatia si faptul ca in luna mai voi avea undeva la 6 luni de sarcina, ce ajutor as primi din partea statului? Copilul se va naste undeva in august-septembrie, iar contractul de munca fiind expirat de 3 luni la data respectiva, ceea ce inseamna ca nu voi indeplini conditia de 12 luni consecutive cu venit.
- Cea de-a doua problema ar fi faptul ca tatal copilului nu are, la aceasta data, un loc de munca. In cazul in care nu pana la intrarea mea in prenatal (sau a incheierii contractului de munca) nu va avea nici el un venit fix...se poate face ceva, o cerere de ajutor social, statul ofera sprijin in acest sens?
Va multumesc anticipat si sper din tot sufletul sa ma lamuriti. O seara buna!
Buna seara!

Firma la care sunt angajata a ales sa inchida punctul de lucru in care imi desfasor activitatea. Intrebrea mea in cazul de fata este ce sa fac...acestia mi-au dat de ales sa intru in somaj (pentru o perioada de 6 luni) sau sa accept 2 salarii compensatorii. Ideea este ca aceste 2 salarii sunt acordate pe baza unei decizii prin care eu aleg sa imi semnez demisia, decizie de comun acord, iar ei imi vireaza banii in cont sunt denumirea de "bonus". Tin sa mentinez ca am contract pe perioada nedeterminata iar firma nu da faliment ci face restructurari mai raman 3 puncte de lucru in Bucuresti insa sustin ca nu au cum sa ne mute in niciunul dintre celelate. Acesta este al treilea magazin pe care il inchid in mai putin de 3 luni. Este normal, legal cum procedeaza angajatorul? Ce ma sfatuiti sa fac, sa aleg somajul (daca da...cat ar insemna ca voi putea primi?) sau cele 2 salarii?
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru ajutor!