avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate marcelini

Activitate marcelini

Un executat silit are drept la munca in UE?
In cazul unei executari silite,ce poate pati cel in cauza,daca nu are nici un bun in proprietatea lui?
In urma unui concediu medical am fost concediat.Eu sufar de dubla dicopatie lombara.Aceasta afectiune am dobandit-o in cei 9 ani de munca prin ridicarea si impingera unor piese intre 80kg-400kg manual.Am fost trimis la medicina muncii pentru consult,medicul respectiv a considerat ca sunt inapt pentru munca.Mi-sa oferit un alt post de necalificat,in cu totul alt domeniu,pe operioada determinata de 3luni,dupa care urma sa fiu concediat pe motiv de incompetenta.Am refuzat si am fost concediat ca inapt medical.Un singur medic poate lua o asemenea decizie sau este necesara o comisie?Am incercat sa ma angajez in mai multe locuri dar am fost respins din urmatoarele cauze:-pe fisa de lichidare a fost trecut inapt ;-in urma recomandarilor facute in defavoarea mea.Le-am cerut sa imi dea o recomandare favorabila(nu medicla) pentru a ma angaja,am fost refuzat.Le-am spus ca am sa-mi iau un avocat pentru a solutiona cazul si o sa cer despagubiri,mi-au spus ca am sa ma lupt cu morile de vant.De 14luni nu lucrez legal,azi aici maine dincolo,la negru pentru a supravietui,am restante la banca,la telefon,nu am putut sa platesc un avocat.Am mai multe acte medicale care atesta boala inclusiv RMN.Cum ma indrumati sa procedez?Nu vreau sa ajung pensionar,sunt tanar si mai pot munci.
Discuție Uzufruct viager
Uzufructul poate instraina(vinde sau dona) o proprietate pe care a facut-o impreuna cu familia?Daca da,in ce conditii?Ce acte sunt necesare pentru a preveni instrainarea?Parinti-cumparatori,bunica-uzufruct,proprietatea a fost cumparata impreuna.