avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate mares4000

Activitate mares4000

Va multumesc pentru raspunsuri.Mentionez ca nu am avut geanta nici la intrare nici la iesire,agentul respectiv nu avea ecuson sau cel putin nu il avea in piept probabil in buzunar.Eu am postat aici in speranta ca mi se va spune ce pot face, plangere la politie pentru abuz in serviciu,am inteles ca si la protectia consumatorului se poate face si poate fii amendat,sunt hotarata sa platesc si un avocat pentru acest abuz,tin sa precizez ca am cazierul curat nu am avut niciodata o problema cu legea,si acum sa fim seriosi multi dintre agentii de paza sunt fosti sportivi sau culturisti fara nici o pregatire serioasa(gen academia de politie sau macar un curs de cel putin 1 an )deci sunt predispusi la abuzuri.Am inteles ca e mai bine sa il dau in judecata pe el personal si nu firma de paza.Doar pentru ca ai o uniforma de paza asta nu iti da dreptul sa pipai pe cine vrei tu.
Buna ziua,vreau sa va intreb ce atributii au agentii de paza din supermarket?Am fost oprita la iesire de un agent de paza,si pe un ton autoritar ghidata catre o incapere privata unde am fost supusa unui control corporal,eu neavand geanta asupra mea.M'am simtit groaznic e prima oara cand mi se intampla asa ceva si chiar nu am stiut cum sa actionez.Agentul de paza imi vorbea foarte urat era clar ca avea o problema cu mine,cum nu a gasit absolut nimic asupra mea l'am intrebat daca isi cere scuze,la care am primit niste injurii si am fost jignita in ultimul hal in timp ce un alt agent de paza radea.Am primit apoi promisiunea ca voi fi controlata de cate ori vin aici doar pentru ca asa vrea agentul respectiv.Ce au voie sa faca agentii de paza si ce pot sa fac in caz ca se comite un astfel de abuz in caz ca esti injurat,trebuia sa refuz controlul,sa refuz sa merg in incaperea lor?Mi se pare incredibil sa fiu injurata in ultimul hal intr'un loc public de cineva care trebuia sa'mi asigure securitatea,si asta dupa ce nu a fost gasit absolut nimic asupra mea.Vreau sa stiu ce pot sa fac sau cum sa actionez pe viitor,sunt obligata sa merg in camera privata,au voie sa ma bruscheze sau sa ma duca cu forta?ce pot face, sa refuz orice control si sa chem politia?politita in cazul in care se comite un abuz nu are nici o putere asupra agentilor de paza,nu se pot aplica amenzi?sa depun plangere la politie sau la procuratura? Va multumesc