avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate mihaipetre1987

Activitate mihaipetre1987

va multumesc tuturor pentru raspunsuri si lamuriri.
Domnule Eugarizan,intr-adevar presedintele a imputernicit administratorul strict pentru semnarea acelui proces verbal.
Nu suntem asociatie de proprietari din pacate.ar fi schimbat acest lucru ceva din situatia noastra?.
Conform relatarilor presedintelui si administratorului,inspectorul ITM s-a intalnit cu femeia de serviciu pe scara si de aici nu a fost decat un pas pana la amenda.
:) a existat intr-adevar un om care a spus ca ar prefera contract de munca,dar s-a trecut atat de repede peste acest aspect si a fost atat de sumara chestia cu CIM/conventie pentru administrator si femeie de serviciu incat nici macar nu a fost trecut in procesul verbal de sedinta.
din pacate nu traim intr-o lume in care moralitatea sa primeze si ma indoiesc amarnic ca se va intampla ceea ce e moral.Asa ca va intreb din punct de vedere juridic cine ar trebui sa plateasca amenda catre ITM in prima instanta?
am inteles,a fost o eroare din partea conducerii asociatiei.
In aceasta situatie cum se procedeaza cu amenda?Aceasta este platita de catre locatari urmand apoi sa se constituie in parte civila impotriva conducerii?a reprezentantului legal?sau este platita de la bun inceput de catre presedinte(reprezentantul legal)
revin cu anumite completari :

procesul verbal de constatare este datat 07.10.2013 si este incheiat intre inspectorul ITM si asociatia de locatari ,reprezentanta de presedintele asociatiei.(presedintele nu a semnat niciodata acel PV,si doar a imputernicit administratorul sa faca acest lucru)
este in cuantum de 20.000 lei reprezentand contraventie pentru incalcarea art 260,alin 1,lit E,din legea 53/2003.
Din verificarile pe care le-am facut,am constatat faptul ca acele conventii civile despre care am mentionat mai sus sunt inregistrate la fisc si se platesc taxe si impozite.
Avand in vedere aceste aspecte, se pot completa intr-ul fel raspunsurile d voastra la intrebarile initiale?

Multumesc
Mihai
Buna ziua,
Sunt un membru al unei asociatii de locatari din Bucuresti.Recent am primit o amenda din partea ITM in valoare de 10.000 lei asociatia si 10.000 femeia de serviciu deoarece aceasta din urma nu avea incheiat CIM si era angajata doar pe baza unei conventii civile.
In aceasta situatie am urmatoarele nelamuriri :
- poate fi contestata aceasta amenda?si daca da,cam ce sanse de castig ar exista?
- cine suporta aceasta amenda?fiecare locatar in parte sau administratorul?presedintele?
- cine are obligatia legala de a incheia aceste contracte?administratorul sau presedintele?
- din ce cunosc,se recomanda si nu se impune ca femeia de serviciu sa aiba CIM.in aceasta situatie,pe baza carei legi se aplica aceasta amenda?

Mentionez ca la adunarea generala s-a ridicat problema angajarii unei femei de serviciu cu CIM insa propunerea a fost refuzata de locatari pe motiv de taxe mai mari,suficienta existentei unei conventii civile...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Mihai Petre