avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate catalin04

Activitate catalin04

Buna ziua ! Am sa prezint o speta si 2-3 intrebari l care as vrea raspunsul. Multumesc .

In data de xx ma indreptam cu masina catre localiatea de domiciliu de la locuinta prietenei mele aflata intr o comuna, in timp ce conduceam am ocolit 2 oameni care mergeau pe sensul meu de mers, in momentul ocolirii am fost claxonat foarte tare si lung de catre un conducator auto dar si in acelasi timp adresandu mi injurii...am mers mai departe, nu am reactionat in acel moment...dupa circa 2-3 minute de mers l am ajuns, l am deposit pe el si inca o masina...si nu am deschis geamul sau alte lucruri care se mai pot intampla....mi am continuat drumul circa 7 min...unde am oprit sa mi pun muzica de pe telefon prin Bluetooth la masina, moment in care l am vazut in oglinda retrovizoare ca se apropie in spatele meu pe cel care mi a adresat injurii si ma claxonat, am bagat viteza 1 si am plecat, el dupa mine...a incercat sa ma depaseasca si nu a reusit , moment in care mi a facut semn sa opresc si mi a ratat pumnul...am mers in fata lui cam l 20 de m, el in spate ma urmarea...am ajuns in localitatea de domiciliu si pana sa ajung acasa, am fost blocat de el, mi a pus masina in fata, s-a dat jos, a venit l masina mea, mi a deschis portiera si ma batut cu pumnii si picioarele unde am necesitat ingrijiri medicale 14 zile, dupa ce am fost batut, mi a trantit portiera si mi a dat cu talpa piciorului in usa unde mi a deterioarat usa si aici implicit infractiunea de distrugere, dupa incident a fugit, lasandu-l pe tatal lui l fata locului unde a fost retinut de un echipaj de politie...am depus plangere penala, l am identificat in acea seara cine era, am depus pozele care mi au fost facut de catre martorii aflati in momentul in care ma batut,l dosar sunt 3 delcaratii de martori care spun acelasi lucru ca si mine...
Dupa 2 luni alfu de l ofiterul care se ocupa de dosarul meu ca el a depus plangere impotriva mea ca l as fi amenintat cu moartea si I am distrus o grila de l masina...fapte ce nu au fost savarsite niciodata de mine...ca probe , el a depus niste poze cu grila lui Sparta si pe martor p tatal sau...mentionez ca minte cu desavarsire cu privire la aceste fapte....

Intrebarile mele sunt:
1-Ce solutie poate da un judecator in aceasta speta?
2-Are sanse cu plangerea lui penala sa faca ceva? ofiterul care se ocupa de dosarul lui a zis ca o sa primesc o solutie de clasare...acum nu stiu ce sa zic si ce incredere sa am....mentionez inca o data ca el minte in plangere...a facut o ca sa ma sperie...
In cazul in care o persoana este condamnata prin hotarare definitiva la pedeaspa inchisorii cu suspendare, angajatorul ii poate desface contractul de munca? chiar daca infractiunea sau infractiunile nu au legatura cu locul de munca...