avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate Darius_

Activitate Darius_

Buna ziua. In data de 24 aug. anul curent ma aflam la volan, iesit de la nunta la care trebuia sa cant, pentru a-mi cumpara tigari. La intoarcere grabindu-ma, am pierdut controlul volanului si am lovit un indicator exact cand am parcat. Am indreptat indicatorul si m-am intors la nunta deoarece nu stiam cand trebuia sa cant din nou. Am aflat ca trupa de muzica populara vor urma, deci mai aveam timp de asteptat pana sa cant. Am sunat-o pe prietena mea sa ii spun cele intamplate, ca mi-am lovut masina, dar nu am avariat nimic altceva, deoarece indicatorul l-am indreptat si nu mai avea nicio urma si am inceput sa beau cognac, la intrare am baut si paharul de sampanie. Cand am iesit afara, politia era la locul faptei si m-au chemat la ei. Mirosind a alcool, m-au pus sa suflu in fiola. 0,65 ml/ in aerul expirat. Mi-au dat o instiintare " a fost depistat in trafic in timp ce conducea autoturismul X, avand o alcoolemie de ..., fapt pentru care i s-a intocmit dosar penal" . Am fost dus si la probe biologice.
Va rog sa ma ajutati, sa imi spuneti ce trebuie sa fac in acest caz. ( daca are importanta, cand am fost dupa tigari, eram cu 2 colegi de trupa care m-au insotit si pot confirma ca nu eram baut la volan).Multumesc frumos.