avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate vertrad2

Activitate vertrad2

Buna ziua. Un politist dintr-o masina de politie in mers mi-a facut semn sa opresc la capatul satului Simila din judetul Vaslui. Mi-a spus ca aveam 100km/h unde viteza limita legala era 50 km/h), mi-a aratat in graba o camera, a precizat ca imi suspenda permisul ptr 90 zile si a inceput sa completeze PV-ul. Am refuzat sa semnez PV-ul care mentiona satul Sarbi, punctele de penalizare si valoarea amenzii. In concesinta, politistul a refuzat sa imi dea copia acestuia, desi am insistat ca imi va trebui ptr a plati amenda. A pastrat permisul si mi-a dat o dovada de circulatie.
1. Pot intenta un proces, avand in vedere vagile informatii din P.V.?
2. Procesul trebuie intentat neaparat in Vaslui sau o pot face si in localitatea mea domiciliu?
3. Conf. art. 104 din OUG 195/2002, am vazut ca pot sa solicit miscorarea perioadei de 90 zile sefului Politiei de judet. Prin urmare, trebuie sa ma deplasez din nou la Vaslui? Stau foarte departe de Vaslui.
Multumesc
Buna ziua. As vrea sa stiu ce beneficii are din partea statului un copil cu handicap grav dupa implinirea varstei de 3 ani. Merci
Buna ziua. Pana la urma trebuie sa obtin Certificat de Inregistrare de la Registrul Comertului pana pe 1 iulie, daca sunt PFA (traducator), functionez in baza Autorizatiei de traducator si am CIF? Functionara de la Registru nu stia sigur. Merci
Buna ziua. Am cunoscut o mamica in parc care sustine ca ia insertie pentru copilul ei cu handicap grav, chiar daca acesta are deja 3,5 ani. Cica o noua lege acorda parintelui in situatia ei dreotul sa primeasca insertie PENTRU UN AN, daca revine la munca cu 60 zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 3 ani. Care este legea in cauza va rog? Multumesc
Buna ziua! Ce drepturi are un copil cu handicap mediu dupa împlinirea vârstei de 7 ani? Stiu doar de alocația de 200 lei si de 39 lei. Merci
Multumesc mult!
Noi am depus adresa-plangere catre directorul general al Administrația Serviciilor Sociale Comunitare. Nu stiam ca trebuie adresata primarului. Asta vom face in continuare. Exista vreun model ptr asemenea plangeri?

Referitor la sumele neincasate. Am vazut ca OUG 111/2010 specifica, ca platile se fac din momentul depunerii dosarului. Totusi, omeneste vorbind, 2 ani statul nu a platit acea indemnizatie, indiferent a cui a fost vina. Nu se pot face exceptii, astfel incat sa ni se dea macar partial banii neincasati (macar din iunie 2016 pana la depunerea dosarului)?

Scuze pentru ca insist cu clarificari  
Sotia nu a depus nimic acum 2 ani in vederea solicitarii indemnizatiei, mergand pe premisa ca functionarul stie mai bine daca este eligibil copilul pentru indemnizatie sau nu. Dar acum cand a mers la Serviciul Prestatii Sociale s-a facut caz mare, toti functionarii se adunasera sa-si dea cu parerea daca e cazul sa depunem dosarul sau nu. Va dati seama cat de profesionisti au fost... Deci, singurii martori au fost colegii de birou ai acelui functionar. Ma indoiesc si eu ca vreounul dintre ei va lua partea sotiei mele. Insa a mai existat o convorbire telefonica cu acea functionara (sotia a sunat pe numarul de fix al institutiei) in care i se spune sotiei ca acest copil nu este iligibil ptr indemnizatie. Daca nu ma insel, acele convorbiri se inregistreaza. Asta ar fi o dovada. Ce parere aveti?
Asa se procedeaza, de regula: se actioneaza in instanta instututia, nu functionarul vinovat? Multumesc
Povestea este urmatoarea: sotia a mers acum 2 ani la Serviciul de Prestatii Sociale si a intrebat daca poate depune dosarul de indemnizatie ptr copilul nostru cu handicap mediu (pe atunci el avea 4 ani, iar sotia nu lucra). I s-a spus ca nu beneficiaza de nimic in afara de alocatia de 200 lei. Acum o luna sotia a cunoscut o doamna care are si ea un copil cu handicap. Ea primea 400 lei pe luna pana in iunie, iar din iunie suma a devenit 1060 lei. Asa am avut certitudinea ca dosarul trebuie depus. Sotia a mers din nou la Serviciul de Prestatii Sociale si ... surpriza! copilul iarasi nu se incadra pentru indemnizatie. Sotia a insistat si functiona in cauza a inceput sa tipe la sotie, sa-i zica ca e deja enervanta si ca cerseste niste sume la care nu are dreptul. Abia intr-un final una dintre functionare si-a dat seama ca sotia avea dreptate. In sfarsit, dosarul i-a fost acceptat (copilul are 6 ani si jumatate). Deci, sotia va primi indemnizatie doar pana la vara, cand copilul implineste 7 ani.
Problema e ca nu putem sa beneficiem retroactiv de contravaloarea indemnizatiei neincasate (e vorba de vreo 150 milioane vechi).
Ce sa facem? Am depus o plangere la registratura institutiei... Urmeaza sa mergem in audienta la director. Multumim
Buna seara! Vreau sa fac o plangere impotriva unui functionar de la primarie. Ce trebuie sa fac mai exact, e vreo procedura anume sau depun pur si simplu plangerea la registratura institutiei? Merci