avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate mosu1907

Activitate mosu1907

In urma cu 4 ani, sotia a intrat in concediu crestere copil. In perioada suspendarii activitatii firma la care lucra ,, a disparut,, . Din cate am inteles patronul a fost condamnat la o pedeapsa privativa de libertate iar in firma nu mai exista nimeni desi aceasta figureaza ca fiind activa. Dupa scurgerea oerioadei de 2 ani sotia s.a angajat ka alta firma dar figureaza si la firma X. Nu are pe cine contacta pentru a demisiona si efectiv de 2 ani nu a mai avut nici o relatie de serviciu cu firma X. A facut o sesizare la ITM dar raspunsul acestora a fost ca in urma verificarilor nu a putut gasi nici o persoana la firma X, iar pentru orice litigiu sa se adreseze instantei. Pentru a nu mai figura in revisal angajat al firmei X cere instantei acest lucru sau trebuie sa dea in judecata firma pentru a lua act de demisia ei?
In urma cu o luna , o cunostinta, imputernicit vinde un apartament. Doreste sa transfere banii in contul beneficiarului in canada. Banca ii comunica ca aceasta tranzactie o poate efectua doar prin intermediul aplicatiei. Descarca aplicatia si nestiind sa o foloseasca omite ultima parte din contul beneficiarului. Banca accepta transferul, face schimbul valutar leu-dolar canadian si trimite banii( unde nici dansii nu stiu ). Dupa 7 zile observa greseala, fac schimbul dolar - leu, aplica comisioane si alimenteaza contul imputernicitului. Suma pierduta in urma schimburilor si a comisioanelor bancare : ~ 20 000 lei. Banca nu isi asuma nici o vina. Intrebarea este: La infiintarea aplicatiei banca nu trebuia sa se asigure daca un cont este completat gresit sau nu?
Răspuns la discuția Suprataxare roaming
Am fost in Germania. Face parte si din spatiul economic si din ue. In contract nu am stipulat nimic. Este un contract de aproximativ 7 ani. Nu am nici un act aditional sau o informare cu privire la faptul ca ei au obtinut derogari de la ancom.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua!
Ati fost in excursie in interiorul U.E. sau S.E.E.?
Cititi contractul legat de aceste tarife...

Răspuns la discuția Suprataxare roaming
Directiva ue spune ca nu. Am abonament la doua companii: una nu m.a taxat si am primit msj ca pot folosi 5 gb date, cealalta m.a taxat de la primul mb

Aerofun a scris:

Si nu-i normal daca folosesc un serviciu sa fiu taxat pentru el ??


Buna ziua, In urma unei excursii am primit un mesaj de la compania de telefonie ca voi fi taxat pentru apelurile de voce si date efectuate in roaming, lucru care s.a si intamplat. Am facut o sesizare in acest sens si am cerut un raspuns in scris din partea dumnealor lasand o adresa de mail in acest sens. Am fost contactat telefonic de un reprezentant al companiei care mi.a transmis ca nu doreste sa imi raspunda in scris , numai telefonic si ca ei isi mentin punctul de vedere cu privire la taxarea in roaming pentru ca este legal. Ce pot face in acest sens? Au procedat corect?
Răspuns la discuția reabilitare bloc
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua!
In urma cu 2 ani blocul in care locuiesc a intrat in proces de reabilitare termica. Firmele castigatoare si.au indeplinit partea lor de sarcini mai putin firma de trebuie sa monteze tamplaria pvc. Aceasta a fost montata cu exceptia a 2-3 apartamente ( intrucat au pierdut fisele cu primele masuratori si a trebuit sa masoare inca odata) Tamplaria pvc troneaza in fata blocului fiind asigurata cu lant si lacat din luna aprilie. geamurile sunt depozitate in scara blocului. In urma numeroaselor apeluri catre reprezentantii firmei am primit promisiuni si scuze. Presedintele asociatiei de proprietari este deposit de situatie si ne.a comunicat ca au fost transmise catre primarie problemele semnalate de proprietari ( si apartamentele ramase nereabilitate si cele in care au fost semnalate probleme tehnice ca urmare a montarii tamplariei si a primit promisiunea ca se va rezolva) Care este calea de urmat pentru a face aceasta firma sa duca la bun sfarsit lucrarea inceputa avand in vedere ca are contracte in derulare la alte asociatii tot din acest sector?
Discuție Succesiune
Buna ziua!
Tatal meu doreste sa dezbatem succesiunea dupa mama ( decedata de 20 de ani) iar el si sora mea sa renunte la bunuri ( o casa in localitatea x si teren agricol ) in favoarea mea. Pentru acest lucru inainte de a ne prezenta in fata notarului trebuie sa avem cadastru, intabulare etc ? Va intreb deoarece nu sunt in Romania si doresc sa cunosc pasii de urmat. Vin in tara in luna august. Putem rezolva aceste lucruri intr.o luna?
Răspuns la discuția Comodat cu probleme
Multumesc pentru sfaturi!
Răspuns la discuția Comodat cu probleme
Persoana respectiva m.a informat in scris ( fbk) ca ea a plecat din locuinta si s.a mutat in orasul y. Trebuia sa ne intalnim duminica pt a achita facturi/ prejudicii. Nu am nr de telefon pentru ca l.a schimbat iar pe fbk refuza orice comunicare. In clauzele contractului este trecut la reziliere notificarea celeilalte parti prin orice mod, neplata facturilor curente.( ultima fa tura catre apa a fost achitata in februarie).Eu diresc doar sa isi ia lucrurile si sa plece.