avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate ciprian_stanciu

Activitate ciprian_stanciu

Salut,

Am si eu cred o problema in domeniul auto. Locuiesc in UK si pe perioada pandemiei pot lucra de acasa si am decis sa vin in Romania pentru o perioada de 2luni cu masina, pentru ca pot lucra si din Romania.


Masina are folii fumurii aplicate in UK, fara autorizatie RAR, doar pe geamurile laterale spate si luneta. Stiu ca luneta este exclusa din campul vizual daca am oglinzi exterioare, pe care le am.
Geamurile lateral fata si parbriz care sunt in campul vizual nu au nimic aplicat pe ele.

Intrebarile mele:
1. Este necesar certificatul RAR pentru foliile aplicate pe laterale spate si luneta?
2.Daca da, asta patesc toate autoturismele din Uniunea Europeana cand intra in tara si o tranziteaza? Pentru ca eu nu planuiesc sa stau in Ro sau sa inmatriculez masina, daca era cazul inmatricularii intelegeam.
Ok, daca refuz sa fac actul aditional poate anula promisiunea initiala?
Buna ziua,

Am semnat un act de promisiune de vanzare-cumparare, in calitate de cumparator, pentru un apartament cu data scadenta de 30 Noiembrie 2015. Problema este ca vanzatorul nu a respectat acest termen si-mi solicita sa semnez un alt act de promisiune cu data scadenta in Februarie. Bineinteles ca inca doresc apartamentul, dar nu am garantia daca semnez un alt termen, ca acesta se va respecta. Acum am doua intrebari:
1.Am dreptul, daca nu este stipulat in contract, la despagubiri ce constau in plata chiriei pe lunile de intarziere. (dreptul bineinteles ca-l am, dar am si sanse?)
2. Vanzatorul mi-a spus ca daca nu semnam promisiunea cu noul termen in maxim 30 de zile imi restituie banii inapoi si despagubirea stipulata in contract (850 lei). Are dreptul sa refuze vanzarea daca eu nu accept sa semnez alta promisiune (stiu ca are dreptul, daca refuz semnarea contractului de vanzare cumparare in 30 de zile de la expirarea promisiunii)
Răspuns la discuția Probleme RCA
Daca e service partener si reprezentanta, inseamana ca solutiile tehnice ale inspectorilor de dauna trebuie sa fie conforme cu ce poate un service partener. Nu este un service la colt de strada. Si nici nu-mi poate zice asiguratorul unde sa-mi repar masina.
Răspuns la discuția Probleme RCA
Eu am ales ca service o reprezentata pentru marca mea de masina, acum am o alta intrebare. Daca service-ul pe care l-am ales nu are echipament de reparatie bari de plastic? Ce se intampla?
Discuție Probleme RCA
Buna ziua,

Am o problema ce-am postat-o deja. Pe scurt, am o bara fata sparta, service-ul cere inlocuirea, dar asiguratorul spune ca trebuie reparata si refuza inlocuirea. Ce este de facut?cine are dreptate. Tind sa cred ca service-ul pentru ca cei de-acolo au pregatire tehnica spre deosebire de cei de la asigurari care au terminat ASE-ul.

Cui ma adresez? Plangere CSA? cum se decide cine are dreptate?
Răspuns la discuția Pagubit accident RCA
Ok, si recomandarile producatorilor, am acces la ele? Sunt publice? Vreau sa ma conving eu ca ce spui tu e adevarat. Nu mi-o lua in nume de rau, dar stiu ca nu e bine sa merg pe vorbe, ca si inspectorul initial mi-a spus ca schimba bara, pana am ajuns la semnat.
Răspuns la discuția Pagubit accident RCA
Cumva stii care sunt normele sau regulile dupa care se ghideaza un evaluator, dupa ce decide el ca e de reparat sau de inlocuit? Vreau sa le studiez.
Buna ziua,

In urma unui neferecit eveniment m-am ales cu bara fata a masinii zgariata si strapunsa cu o gaura de diametrul glontului, pe toata grosimea acesteia. Masina era parcata pe loc de parcare, iar un autobuz mi-a agatat partea stanga cu capacul rotii. Am rca-ul firmei, am dosar de dauna.

Solutia inspectorului de dauna a fost de reparatie + vopsire, nu inlocuire + vopsire cum cred eu ca era normal si logic. Imi argumentez aceasta parere deoarece bara trebuie sa aibe un grad de flexibilitate pentru a nu se sparge la primul shock, revenind la forma initiala, iar in urma unei reparatii, cred ca umplere cu chit, la primul shock acesta va sari, mie ramanandu-mi gaura. Din cei care stiti, as dori o parere bazata pe o lege, norma, argument pe baza experientei, credeti ca am dreptate sau actiunile mele sunt in van. Tin sa precizez ca am facut cerere de reconstatare, inspectorul pastrandu-si solutia. Dupa acest lucru am depus petitie la CSA, i-am instiintat, am depus o cerere scrisa catre directorul firmei de inspectori si urmeaza sa primesc un raspuns de la acesta.
Buna seara,
Am si eu urmatoare nelamurire, si anume, mi-am cumparat un mouse, care s-a stricat dupa 6 luni (are garantie 24 luni), cei de la service mi-au spus ca-l inlocuiesc cu unul nou, intrebarea mea este urmatoarea. Ce garantie va avea mouseul nou? Garantia originala de 24 luni? Sau va continua vechea garantie, adica va avea inca 18 luni?