avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate alexafarcas

Activitate alexafarcas

Răspuns la discuția Agresiune fizica si abuz psihic
Legea 217/2003 si legea 25 / 2012 abordeaza problematica violentelor produse in familie si are anexat un ordin de protectie, care care trebuie sa il completati si sa il depuneti la tribunal, si se va judeca in regim de urgenta; bineinteles ca la proces vi se vor cere plangerile depuse la politie si neretrase, un referat social, eventual, de la primaria de domiciliu care sa evidentieze starea de fapt a lucrurilor; astea, coroborate cu cel putin un martor, mesaje pe etlefon sau alte dovezi pot conduce la obtinerea unui ordin de protectie, maxim 2 infatisari, prin care s anu se apropie de dvs o anumita distanta
Orice parere e binevenita; nu stiu firma de care spuneti, pe net specializata in volksbank. Eu tot citesc dar nefiind in domeniu nu inteleg mare lucru. Nu voi acuza pe nimeni ulterior :-), daca cineva, preferabil care se stie in domeniu, imi da un sfat, indiferent care e asta. e greu sa decizi ca profan in ceva ce nu intelegi
Buna. Am un credit in franci luat in 2007. atunci era in jur de 500 milioane vechi. Odata cu cresterea francului rata de 280 a crescut la 800. Acum prin preluarea volksbankului de catre transilvania ni s-a facut o oferta prin care rata se micsoreaza la 500 de la 800 (ni se returneaza-prin scaderea din sold comisionul de risc si se dimineuaza cu 23% creditul ramas). Dobanda va fi 1,47 in functie de robor (variabila) si 3% fixa a bancii. Ce spuneti sa accept sau nu oferta bancii?
M-ati bagat si mai in ceata decat eram pana acum? Va puteti pune cumva de acord sau sa imi spuneti ce treb sa fac eu? Sa astept cuminte sa mi se comunice decizia de desfacere, sau sa le-o cer eu?
Buna, am semnat preavizul pe la mijlocul lunii martie, de desfacere a contractului de munca, prin motive neimputabile mie si inchiderea/reorganizarea societatii (part time-un sfert de norma). Mi s-a spus ca voi fi contactata ulterior, dar preavizul a expirat de 10 zile sua mai bine si nimeni nu m-a mai contactat. Ce sa fac? Sa sun eu (nu prefer) sau sa astept sa fiu contactata?
O persoana care a avut un contract de munca cu sfert de norma, de 10 ani, cu o societate, iar acum a primit preaviz, pe motiv ca se restructureaza ca si asociatie respectiva societate, insa nu a primit salarii compensatorii (nu i s-a pus la dispozitie contractul colectiv de munca) vrea sa stie daca pe noua asociatie poate fi angajat cineva pe un post similar, cu aceeasi denumire sau atributii. Angajatorul probabil asta intentioneaza si subliniaza ca vechea institutie nu are a face nimic cu cea veche care se lichideaza. ASA este? deci se pastreaza restul de 99% din personal si ceilalti angajati nu au fost instiintati de resturcturare?
Răspuns la discuția Bonuri de masa dupa preaviz
Si daca nu o face?
Buna, mi s-a dat un preaviz acum cateva zile, pe baza art 65 (din motive neimputabile mie). Preavizul expira pe 27 februarie. Motivul a fost reorganizarea societatii, insa majoritatea angajatilor nu au primit. Acum, pe 12 februarie, ceilalti au primit bonuri de masa (pt prima data acordate). Ar fi trebuit sau nu sa primesc si eu, pt luna ianuarie si februarie, tinand cont ca contractul de munca se incheie pe 27 febr, dupa preaviz? Si, mai pot angaja pe postul meu pe altcineva? (se reorganizeaza societatea, si cica ar putea, ca cea veche se lichideaza. Oare asa sa fie?)
Răspuns la discuția ce constituie probe in divort?
multumesc mult de sfaturi
Răspuns la discuția ce constituie probe in divort?
asta ar fi chiar culmea! s-a respins vreun divort in practica dvs judiciara, astfel? eu cred, poate ma insel, ca daca vrei sa divortezi, divortezi, independent de ce vrea celalalt. mai ales cand ai probe ca in continuare convietuirea e imposibila