avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate antinea

Activitate antinea

Nu stiu firma, dar pot afla, deja s-a inlocuit liftul cu totul, s-a "modernizat" precum lifturile de la Hilton :)
Răspuns la discuția Inselaciune titlu de proprietate
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema : tatal meu se afla intr-o disputa cu unul dintre frati . Dupa decesul bunicului meu,(in anul 1995) fratele tatalui a mers la primarie si a declarat ca este unicul mostenitor a unei suprafete de 6000 m padure. Despre acest lucru nu a stiut nimeni pana acum doi ani cand s-a facut dezbaterea mostenirii. Fratele tatalui are titlu de proprietate pe aceasta padure. Tatal meu i-a cerut sa ii dea dreptul pe acea parte care i se cuvine, dar fratele se opune vehement si spune ca nu are nici un drept. Va rog sa imi spuneti ce ar putea face tatal meu pentru a recupera aceasta parte de mostenire? Va multumesc frumos!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos!
Buna ziua!
Va cer ajutorul intr-o alta problema.
In scara in care locuiesc s-a hotarat demararea lucrarilor de inlocuire completa a ascensorului.Sunt 6 etaje. La etajul 1 usa este blocata, locatarii au declarat ca nu doresc sa foloseasca liftul. La sedinta cu locatarii s-a hotarat ca la impartirea cheltuielilor de modernizare locatarii de la etajul 1 sa nu plateasca, suma s-a impartit pentru restul apartamentelor.Eu am inteles ca, de fapt, nimeni nu poate fi scutit de la plata acestor cheltuieli.
Am cerut administratorului o copie dupa procesul verbal care s-a intocmit la acea sedinta , unde s-a luat aceasta decizie de scutire de plata a locatarilor de la etajul 1 (eu nu am putut participa) si mi s-a raspuns ca trebuie sa trimit o solicitare prin avocat.Administratorul se comporta in mod nerespectuos si arogant, dovada si acest raspuns penibil.
Intrebare: este corecta decizia de scutire a locatarilor de la etajul 1?
este corect ca administratorul, in loc sa dea curs cererii mele sa-mi raspunda in bataie de joc?
Va multumesc anticipat, Antinea.
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua! Eu nu stiu un program dar administratorul scarii unde locuiesc parintii mei mi-a comunicat ca primaria a inceput derularea de proiecte pentru reabilitarea blocurilor .
Buna ziua tuturor!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
In scara de bloc unde locuiesc s-a hotarat de catre majoritatea vecinilor sa se demareze lucrari de modernizare ale liftului .S-a gasit o firma, s-a hotarat plata de 38.400 de lei. Eu am propus sa facem cerere la primarie pentru demararea proiectului cu fonduri europene, nu doar pentru lift ci si pentru multe alte carente existente in blocul nostru.Mai multi vecini, alaturi de administrator(el este cel care a gasit firma de executie a proiectului) au inceput sa ma ia peste picior, ca de ce sa astepte ei 5 ani sa vina banii de la primarie, ca ei vor sa traiasca in modernitate... eu am replicat ca oricum traim de 20 de ani fara sa facem nimic in acea scara , ca am stat cativa ani fara curent, fara femeie de serviciu,in murdarie si , de cate ori le spuneam sa reglementam situatia toti spuneau ca nu sunt bani,deci,putem astepta inca putin.Nimeni nu a dorit sa ia in calcul aceasta posibilitate.
Chiar nu pot face nimic pentru ca propunerea mea sa fie luata in calcul de catre administrator ?
P.S. Precizez ca nu s-a aratat in scris hotararea luata de toti proprietarii la acea sedinta.Eu nu am putut participa.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua tuturor!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
In scara de bloc unde locuiesc s-a hotarat de catre majoritatea vecinilor sa se demareze lucrari de modernizare ale liftului .S-a gasit o firma, s-a hotarat plata de 38.400 de lei. Eu am propus sa facem cerere la primarie pentru demararea proiectului cu fonduri europene, nu doar pentru lift ci si pentru multe alte carente existente in blocul nostru.Mai multi vecini, alaturi de administrator(el este cel care a gasit firma de executie a proiectului) au inceput sa ma ia peste picior, ca de ce sa astepte ei 5 ani sa vina banii de la primarie, ca ei vor sa traiasca in modernitate... eu am replicat ca oricum traim de 20 de ani fara sa facem nimic in acea scara , ca am stat cativa ani fara curent, fara femeie de serviciu,in murdarie si , de cate ori le spuneam sa reglementam situatia toti spuneau ca nu sunt bani,deci,putem astepta inca putin.Nimeni nu a dorit sa ia in calcul aceasta posibilitate.
Chiar nu pot face nimic pentru ca propunerea mea sa fie luata in calcul de catre administrator ?
P.S. Precizez ca nu s-a aratat in scris hotararea luata de toti proprietarii la acea sedinta.Eu nu am putut participa.
Va multumesc anticipat!