avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin_nasu

Activitate cosmin_nasu

Discuție Accident
Buna ziua am si eu urmatoarea problema...la data de 18.01.2018 am avut un accident mai exact vroiam sa ies cu dubita proprietate a firmei la care si acum sunt angajat ca sofer,m-am asigurat stanga m-am asigurat dreapta apoi din nou stanga venea un camion dupa acest camion la distanta foarte mica circula un domn cu un moped fiind foarte ingust mopedul si datorita faptului ca in zona este si un spatiu verde cu pomi plantati mi-a ingreunat foarte mult vizibilitatea am patruns circa 2 metri cu botul masinii pe partea carosabila unde am acrosat acel domn cu mopedul defapt daca stau bine sa ma gandesc mai mult el a intrat in mine,ei bine in urma impactului casa zic asa conducatorul mopedului a cazut pe un autoturism condus de o colega de a mea ce venea din partea dreapta in cadere mopedul i-a cazut peste picior respectivului conducator producandui dubla fractura de tibie si peroneu a fost transportat la spital cu un echipaj SMURD s stat in spital un numar de 14 zile apoi domnul a mers la INML de acolo i sa eliberat un certificat medico legal in care i sa dat in total cu totul cu ingrijiri medicale si recuperare un numar de 100 de zile,mentionez ca fapta pentru care eu sunt certat este de vatamare corporala din culpa de altfel eu momentul producerii accidentului aveam alcoolemie 0 atat cat si persoana vatamata eu eram angajat al firmei cum sunt si in prezent cu forme legale dubita era si ea bineinteles asigurata doar ca domnul cu mopedul nu detinea polita de asigurare RCA aceasta fiind expirata,intrebarea mea este:Cu ce m-as putea alege eu din acest dosar in cel mai rau caz?
Discuție Martor
Buna seara,am si eu urmatoarea problema.De ceva vreme parintii mei au un proces civil cu bunicul meu obiectul fiind rezolutiunea unui contract de vanzare cumparare parintii mei avand calitatea de parati in acest proces,ei(parintii mei) au un martor ales in proces inca nu a fost cazul ca martorul sa se prezinte la vreo infatisare...de curand martorul a anuntat ca numai doreste sa participe in aceasta calitate la proces,intrebarea mea este daca totusi martorul nu se va prezenta la procesul cu pricina risca ceva sau trebuie ca parintii mei sa numeasca alt martor?
Răspuns la discuția Rezolutiune contract
in solutionarea postata pe portalul judecatoriei cornetu scrie ca parintii mei au drept de apel in termen de 30 zile de la data comunicarii,prin urmare apelul se va judeca tot la judecatoria respectiva sau procesul se va muta la alta judecatorie si daca dupa judecarea apelului situatia nu se mentine inseamna ca parintii mei revin drept proprietari ai imobilului?
Buna seara am si eu nelamurire...Parintii mei au proces civil in calitate de parati cu bunicul meu in calitate de reclamant in sensu ca bunicul meu a dorit rezolutiunea contractului de vanzare-cumparare incheiat intre el si parintii mei in anul 1998 cu dreptul de uzufruct viager pe motivul nerespectarii clauzelor stipulate in contract...ma rog,parintii mei s-au judecat cu el iar in urma cu putin timp instanta mai excat Judecatoria Cornetu a dispus solutionarea dupa cum urmeaza,Dispune rezolutiunea contractului de vanzare-cumparare si repunerea partilor in situatia anterioara in sensul ca revine in patrimoniul reclamantului dreptul de nuda proprietate asupra imobilului instrainat prin contractul de vanzare-cumparare.Intrebarea mea este:Dreptul de nuda proprietate asupra casei inseamna ca practic bunicul meu are drepturi depline parintii mei nemaiavand practic niciun drept
el nu are nici martori si nu are nici cum sa probeze acest lucru pt ca practic nu s-a intamplat asa ceva insa noi avem martori care au vazut foarte clar acest lucru ca tata impreuna cu noi ne-am respectat obligatiile
buna ziua as dori si eu un raspuns daca se poate va rog frumos:am urmatoarea problema bunicul meu in anul 1998 ia dat cum se zice tatalui meu acte pe casa si curtea unde locuim acum in timpul cand ambii mei bunici traiau dar cu dreptul de uzfruct viager bunica mea a decedat de 7 ani iar acum bunicul meu vrea sa ii darame actele lu tata si sa ne dea afara pe toti,mentionez ca niciodata nu am atentat la viata bunicului si in tocmai am respectat obligatii stipulate in contract adica procurarea de alimente medicamente etc etc.Intrebarea mea este legal el poate acest lucru adica sa-i darame actele lu tata si sa ne dea afara pe toti?Va multumesc pt raspunsuri si va rog frumos sa ma ajutati daca se poate
Răspuns la discuția CIVIL
insa fara a ne actiona in judecata fara a deschide un proces civil poate sa ii ia drepturile lui tata inapoi adica sa ia el tot cum spune el?
Discuție CIVIL
buna ziua am si eu urmatoarea problema:Parintii tatalui meu i-au dat acte pe casa contract de vanzare cumparare cu conditia ca tata sa-i intretina cat ei traiesc acest contract dateaza inca din anul 1998,unul din parintii lu tata a decedat acum mai bine de 7 ani mai traieste decat unu din ei adica tatal lui(bunicul meu)el il tot ameninta pe tata ca ii strica actul ca vrea sa ne dea afara pe toti ca ne ia el tot.Intrebarea mea este;Legal el poate sa faca lucrul asta?Mentionez ca in toti acesti decand el i-a dat lu tata acte pe casa adica a facut cu el contractul de vanzare-cumparare noi nu am atentat niciodata la viata lui nu l-am infometat nu l-am agresat in niciun fel verbal sau fizic ba din contra am avut grija de el exact asa cum era stipulat in acel contract de vanzare-cumparare,deci intrebarea mea este atat.Legal poate sa ii darame actul lui tata si sa-i ia el totul inapoi?Va rog din suflet daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns,va multumesc anticipat
buna seara si imi cer scuze ca va deranjez am urmatoarea problema,am fost intr-o seara la domiciliul unui alt prieten de al nostru am strigat la el l-am sunat pe telefon am patruns in curtea lui(ce-i drept fara voia lui)si am luat un animal care oricum era al meu,el dupa exact mai bine de 48 ore ne-a amenintat ca se duce la politie ca ii lipseste si alte bunuri din curte pe care noi sub nicio forma nu le-am sustras si ca se duce la politie daca nu ii dam anumite foloase banesti(mita) sau sa ii punem la loc acele bunuri pe care noi oricum nu le sustrasem din propietatea lui,in acest caz ce riscam?Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Suspendare permis de conducere
am inteles va multumesc din suflet pt raspunsuri