avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters304613

Activitate ContSters304613

Răspuns la discuția ONG nou infiintat. HELP
Va multumesc foarte mult insa mai am cateva nelamuriri si noi intrebari.

1.Nu am inteles exact din raspunsul dv. daca trebuie sa avem registru unic de
control sau nu. Am gasit asa `Contribuabilii, persoane juridice inregistrate la
Oficiul National al Registrului Comertului, autorizate potrivit legii,
au obligatia sa tina registrul unic de control potrivit Legii nr 252/2003.´
- Noi nu sunetm inregistrati in Oficiul National al Registrului Comertului.
Deci sunetm obligati sa Il cumparam sau nu?

2. In statut la Conducerea si Conrolul Asociatiei avem: I. adunarea generala,
II. consiliul director, III. controlul financiar - asiguart de cenzor.
-Daca nu suntem obligati acum sa numim un cenzor caci suntem doar 3 membri ,
atunci cine va efectua controlul financiar?

3. Este adevarat. Ii punem mai presus pe membrii fondatori decat pe ceilalti membrii din cauza faptului ca noi cei 3 membri fondatori depunem eforturi fizice, psihice si financiare imense pt. indeplinirea scopului si obiectivelor asociatie si asa cum prevede si statutul calitatea de nou membru se va dobandi doar in anumite conditii.
Suntem nou infiintati si deocamdata doar noi 3. Doream sa stiu daca i se poate face
contract de munca unuia dintre membri fondatori care isi dedica viata zilnic scopului
si obiectivelor asociatie . Daca nu este posibil atunci poate renunta la calitatea de membru fondator? ca mai apoi sa devina angajatul asociatiei? si in acesta situatie ramanem acum 2 membri fondatori. Trebuie obligatoriu sa mai adaugam 1 membru daca deja suntem infiinatati? sau obligatia de a fi 3 membri este doar in momentul infiinatri?

4. Nu inteleg exact tot ce tine de hotarari.
- Hotararile adunarii generale trebuie sa aibe si un proces verbal?
- Hotararile consiliului director sunt bazate pe hotararile adunarii generale?
- H. C. D. si H. A. G. si procesele verbale trb. toate semnate de toti membri fondatori?
eu in calitate de presedinte sunt imputernicit prin procura notariala sa
reprezint asociatia sa administrez asociatia sub toate aspectele si sa o reprezint. Deci trb toti 3 sa semnam fiecare hotarare?


5. suntem obligati sa avem un contabil in cazul in care am numit cenzorul?
contabilul trebuie sa fie autorizat? de asemenea doreste sa fie platit si mai
mult doreste carte de munca..este posibil sa ne tina contabilitatea daca nu este autorizat??
si ii putem face contract de munca sau alt fel de contract?

6. Donatiile, sponsorilzarile asociatiei (bancar, numerar sau in natura sub forma de bunuri)
vor veni aproape in totatlitate ca sa nu zic exclusiv din strainatate. acestea pot fi constante sau ocazionale..majoritatea sunt ocazionale
si poate chiar nu fiecare persoana care doneaza 5 euro doreste un contract..
nu inteleg cum vom putea fi capabili sa incheiem contract de donatie la notar sau procese verbale cu fiecare donator/sponsor?
Nu pot fi inregistrate pur si simplu undeva ca atare, trb neaparat sa existe un alt
document in spatele fiecarei donatii/sponsorizari?


pffB-)...multumesc :)
avem o asociatie cu 3 membri fondatori. va rog sa ne ajutati

1 - denumirea asociatiei in forma prescurtata poate fi folosita in documente oficiala? daca este legal
sa folosim prescurtare in documente oficiala trb consemnat/inregistrat undeva?

2 - contabilul nu poate fi si cenzorul asociatiei? (suntem 3 membri fondatori).
in statut la conducerea si conrolul asociatiei avem: I adunarea generala,
II consiliul director, III controlul financiar asiguart de cenzor.

3.- unul din membrii asociatiei care este si membru fondator poate primi salariu cu C.M pt.
activitatea pe care o desfasoara in scopul asociatiei?

4.- presedintele asociatiei poate fi si secretar?

5.- trb sa facem cerere la Primarie pt aprobabrea orarului de functionare?

6.-logo asociatiei trb sa fie acelasi cu stamplia? iar logo trb inregistrat undeva?

7- hotararile consiliul director trb semante de toti cei 3 membri fondatori? dar hotararile adunarii generale si procesele verbale?

8. - pt fiecare hotarare a consiliul director trb sa existe si o hotarare a adunarii generale si/sau un proces verbal?

9. - suntem obligati sa avem registru unic de control?

10. - pt donatii trb sa facem contracte de sponsorizare sau puteam inregistrat pur si simplu ca si donatie?

11. - cand trb intocmit bugetul de venituri si cheltuieli? si stabilirea strategiei si a obiectivelor asociatiei?

12. - asociatia poate avea mai multe conturi bancare? unde trb mentionate cnt asociatiei si poate fi folosit oricare dintre conturi in antet?

multumesc