avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate DARIUS86

Activitate DARIUS86

Buna ziua
Ma scuzati ca va deranjez
As dori sa intreb daca stie cineva , in mod concret, daca procedura de restituire a taxei auto de poluare castigate in instanta se desfasoara in momentul de fata sau a fost si aceasta sistata odata cu abrogarea celor 102 taxe ?
Va intreb lucrul acesta pentru ca la noi la Arad , din discutiile telefonice de la Finante Arad, am inteles ca nu sunt fonduri ?! Programarea anuala este pe 15 aprilie pentru cea de-a 4 transa din cele 5, urmand ca ultima transa sa fie la anul in 2018
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.
Redes Darius Arad
Buna ziua,
As dori si eu sa va intreb referitor la indemnizatia pentru cresterea copilului, conform noilor reglemantari de lege, care o sa intre in vigoare in 1 iulie 2016, daca sotia mea este angajata cu 4 ore pe zi, ca si salar brut are 1/2 din minimum pe economie , din noiembrie 2014, ar putea sa primeasca indemnizatie si cat ar fi minimul : 1062 RON ? Si copilul ar avea o alocatie de 200 ron pana la 2 ani ?
Va mutlumesc si va doresc o zi frumoasa. Darius

Si va mai fi o sedinta pe data de 27.11.2014, e publicat pe site la CCR


8.
Dosar nr.811
D/2014
-
Minca Andrei Valentin
***
-
Direcția Generală a
Finanțelor Publice Ilfov, în
calitate de reprezentantă a
Administrației Finanțelor
Publice
Voluntari
-
Excepţia de neconst. a disp.
art.
XV din Ordonanța de urgență
a Guvernului nr.8/2014 pentru
modificarea și completarea unor
acte normative și alte măsuri
fiscal
-
bugetare
si tot in 27.11.2014 :

8.
Dosar nr.811
D/2014
-
Minca Andrei Valentin
***
-
Direcția Generală a
Finanțelor Publice Ilfov, în
calitate de reprezentantă a
Administrației Finanțelor
Publice
Voluntari
-
Excepţia de neconst. a disp.
art.
XV din Ordonanța de urgență
a Guvernului nr.8/2014 pentru
modificarea și completarea unor
acte normative și alte măsuri
fiscal
-
bugetare


UNDE SE FAC PUBLICE RASPUNSURILE CCR? CHIAR NU STIE NIMENI NIMIC ? EU NU MAI INTELEG NIMIC, E ATACATA O OUG CARE VIZEAZA MAI MULTA LUME NU NUMAI PE CEL CE O ATACA, CUM DE NU STIE NIMENI NIMIC ???
Urmeaza in 27.11.2014 :
30.
Dosar nr.734
D/2014
-
S.C. LAIG SERV S.R.L.
Dumbrava
***
-
Direcția
Generală Regională a
Finanțelor Publice Ploiești
-
Biroul Executorului
Judecătoresc Tănase Marian
-
Excepţia de neconst. a disp.
art.
XV
din Ordonanța de urgență
a Guvernului nr.8/2014 pentru
modificarea și completarea unor
acte normative și alte măsuri
fiscal
-
bugetare
Buna ziua,
Am vazut ca ieri 13.11.2014, era publicat pe site-ul CCR, sedinta de solutionare a cererii de neconstituitionalitate a restituirii esalonate a taxei de poluare, nu se stie nimic ? Multumesc

7.
Dosar
nr.539
D/2014
-
Ciup Silvia
***
-
Administrația Județeană a
Finanțelor Publice Timiș
-
Direcția Regională a
Finanțelor Publice Timișoara
-
Excepţia de neconst. a disp.
art.
XV din Ordonana
de urgență
a Guvernului nr.8/2014 privind
modificarea și completarea unor
acte normative și alte măsuri
fiscal
-
bugetare
Buna ziua,
Ma scuzati ca va deranjez cu o intrebare unde nu am gasit un raspuns concret in tot internetul, cat este salarul net primit daca ma voi angaja part time (4ore pe zi) cu salariul brut de 900 ron (minimul pe economie) si ce dezavantaje am fata de full time.
Răspuns la discuția Art. XV din OUG 8/2014
Ma scuzati ca sunt prea insistent domnule avocat dar nu prea inteleg ce ati vrea sa ma faceti sa inteleg? Adica banii mei, dati statului cu "imprumut" datorita unei legi care incalca clar legile UE, pot sta timp de 5 ani de zile la stat doar pentru ca asa vor alesii, fara sa imi afesteze dreptul meu de proprietate GARANTAT DE CONTITUTIE?! PAI ?! Eu vreau sa imi cumpar de banii mei, bunul meu (banii) o ceva... exemplu.... si nu pot ca nu pot dispune, nu ma pot folosi de ei ca sunt blocati la stat timp de 5 ani, cum se numeste asta domnule avocat si ce drept imi este mie calcat in picioare de acest stat, in frunte cu V.P. ?! Daca vi se pare simplu ca un om de rand ca mine, ca alt roman amarat care a achitat o taxa nelegala sa fie batjocorit de ordinarii de sus pentru scopurile lor ascunse de a-si face campanii parlamentare, va inselati, am sa apelez daca va fi cazul si la o petitie catre A.P. si la instanta.
Va multumesc pentru raspuns, nu trebuia sa va derajati. Stima
Cum putem ataca in instanta neconstitutionalitatea art. XV din OUG 8/2014, cu privire la plata esalonata a taxei de poluare prin hotarare definitiva a instantei. Acest articol dupa parerea mea incalca art. 16 din Constitutie prin faptul ca suntem egali in fata legii fara discriminare, si atunci cum se face ca toate procesele ce s-au finalizat pana la publicarea in monitorul oficial s-a executat (si-au recuperat oamenii banii de la finante) iar eu care pe data de 17.03.2014 am recurs (care nu se judecata) la curtea de apel Timisoara (eu sunt din Arad), imi voi primi banii esalonat in 5 ani de zile in cuantum a 20% anual???? Si inca un aspect: acest Art. XV, incalca zic eu si dreptul de proprietate, reglementat de Codul Civil, imi incalca dreptul de a-mi folosi bunul, dreptul de a-l detine ,dreptul de adispune de bunul meu, atata timp cat timp de 5 ani de zile nu il am in posesie cum ma pot folosi de el. Va rog mult de tot ajutati-ne sa gasim o cale sa rezolvam in instanta aceasta problema, va multumesc
Răspuns la discuția Plata CAS
da, scuze, este vorba de sanatate, CASS, cum e ?