Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS

Buna ziua,
De 1 saptamana sotia mea nu mai munceste, nu beneficiaza nici de somaj, iar eu (sotul) am un depozit la banca unde este imputernicita si sotia, in urma dobanzii castigate din depozit, sotia mea ar urma sa achite un CAS, daca depozitul este pe numele meu (sotul) iar ea este imputernicita ? Eu (sotul) sunt anagajat cu forme legale si platesc automat CAS.
Va multumesc
Buna ziua,

Pentru venitul din dobanzi nu se datoreaza CAS, cu atat mai putin daca persoana nici nu este titularul venitului respectiv.
... poate a vrut sa scrie cass
da, scuze, este vorba de sanatate, CASS, cum e ?
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
( ... ); soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate
;

Faptul ca sotia este imputernicita pe cont nu inseamna ca este si titulara a contului respectiv, deci nu ea realizeaza venituri, ci dvs.

Ce va determinat sa va ridicati acest semn de intrebare?
trandafir2, moderator